Vyhrál šťastnější než lepší tým

Nebory vs. Baška 2:0 (1:0)

Ve druhém kole zajížděla Baška díky regeneraci svého hřiště opět na půdu soupeře. Tentokrát to bylo do Nebor, které patří na aspiranty postupu do 1.B třídy. Mužstvo mají složeno ze zkušených starších hráčů, kteří v minulosti působili ve vyšších soutěžích a doplněné o mladé nadějné kluky z třinecka. Baška byla, kromě zraněných Josefa Michálka a Pavla Nováka, kompletní. Utkání také stihl Roman Kocúr, který ještě dopoledne zvedal činky na republikovém mistrovství bench pressu v Jihlavě, kde ve své kategorii vyhrál. K čemuž mu gratulujeme a děkujeme, že ve stejný den stihl i zápas Bašky. Oproti minulému kolu se sestava moc neměnila, pouze na post předstopera se vrátil Klimunda a Šponiar se posunul na středního záložníka.

Začátek utkání patřil domácím, kteří hned od začátku testovali obranu Bašky. Opírali se o zkušeného Farugu s Topiarzem, kteří posílali a hledali svými přihrávkami v útoku hrajícího Očadlíka. Počáteční nápor přinesl domácím několik rohových kopů a standartek, které ovšem nebyly využity. Změna skóre a využití zaváhání v bašťanských řadách přinesla 12.minuta, když se po narážečce ocitl ve volném prostoru před šestnáctkou Bašky Topiarz. Zabránit vstřelení gólu se nepodařilo ani vybíhajícímu Kimlovi. Střelou kolem něj posílá domácí Nebory do vedení Topiarz. Baška se nevzdává a po úvodním náporu domácích přebírá aktivitu na svou stranu. Své náběhy se snažil zakončit Horňák, případně Lys na pravé a Kocúr na levé straně. Následné situace přinášejí Bašce zahrávání rohových kopů, které zůstávají nevyužity. Domácí se do větších šancí nedostávají, jejich kombinace je přerušována v zárodku anebo odvráceny hráči Bašky do autu. Nadále Baška podniká průniky do obrany domácích. Po jednom takovém se rozběhne s míčem do šestnáctky Adam Šponiar, domácí obránce ho fauluje a rozhodčí Němec píská pokutový kop pro Bašku. Míč si bere samotný postižený Adam Šponiar. Ke smůle Bašky však penaltu neproměňuje, když jeho střelu domácí brankář Misiorz vyráží. Po neproměněné penaltě se Baška nevzdává a nadále se snaží ohrozit branku Nebor. Příležitosti jsou, Baška je víc na míči, ale koncovka selhává nebo šance likviduje výborný brankář Misiorz. Nebory v závěru poločasu mají ještě rohový kop, ale ani z toho nic není, neboť míč hlavičkují bašťané ven z šestnáctky.

Do druhé půle šla Baška s odhodláním, že soupeře ještě víc potrápí a zatlačí na jeho půli. Což se také potvrzuje, přeci jen starší hráči Nebor nejsou na tom fyzicky tak dobře jako Baška. A tak si někdy při akcích a nájezdech Křenka nebo Kocúra museli připadat jako kuželky. Jejich brilantní hra s míčem dělala domácím problémy. Po obdržených jesličkách to nevydržel domácí Očadlík a jel se ztrestat bašťanského Křenka faulem zezadu. Myslím, že by se nemohl nikdo moc divit, kdyby za to obdržel červenou kartu, rozhodčí Němec mu dává pouze žlutou. To běží 52.minuta. Od tohoto faulu neuběhlo mnoho času a bašťanský Baran se rozhodl ukázat domácím, že také umí hrát od podlahy. Jenže jakoby zapomněl, že už má žlutou kartu z prvního poločasu. A tak po jeho úplně zbytečném faulu ještě na polovině domácích, kde vyběhl z obrany, následuje druhá žlutá karta a zcela zbytečné vyloučení a oslabení týmu ve snaze vyrovnat nepříznivý stav. Trenér Ručka následně stáhne hru na tři obránce s tím, že mají vysouvat obranu dopředu a chytat domácí hráče do ofsajdových pozic. Do obrany se stahuje z útoku Horňák a dopředu je posunut Křenek. Baška je nadále lepší a i v deseti hráčích má převahu a dostává se do příležitosti. Kocúr proniká několikrát po levé straně až do šestnáctky domácích, ale jeho střely likviduje dobře chytající domácí gólman. Přichází i další šance zprava, Křenek si vodí domácí hráče jak chce. Kapitán Sloboda nastoupil do utkání s obvazem na hlavě (6 stehů), proto moc nehlavičkoval a snažil se dostat za obranu domácích svou rychlostí. Do konce utkání zbývá ještě dost času, ale hra v deseti na 3 obránce, také ubírá fyzické síly především obráncům, kteří běhají vzhůru dolů. Chytání do ofsajdu domácí hráče se celkem daří. Hráči se pomalu začínají hlásit o střídání. Domácím vyjde jeden z protiútoku, kdy nebyly lapeni do ofsajdové pasti v 75.minutě a v přečíslení dva na jednoho posílá domácí Lipowski do dvoubrankového vedení. Baška ještě párkrát zahrozí, ale opět drží Nebory jejich brankář Misiorz. Nadále se hraje nahoru dolů, domácí už jen vyloženě na brejky, které zůstávají nevyužity. A tak skóre se už nemění a po devadesáti minutách vyhrávají domácí Nebory 2:0. Určitě si po utkání oddechli, neboť měli co dělat i proti deseti hráčům Bašky, aby své vítězství uhájili.

Nevyhrálo tak lepší, ale šťastnější mužstvo. Bašku tak musí dost mrzet neproměněná penalta, ale především zcela zbytečné vyloučení Barana. No, snad tahle porážka mužstvo nakopne a nasazení a vůle po vítězství bude od samého začátku v derby s Pržnem, na jehož hřiště zajíždíme příští sobotu 5. září.

Komentář trenéra: První poločas byl herně vyrovnaný, škoda neproměněné penalty a vedení soupeře v poločase 1:0. Ve druhé půli se změnil obraz hry v 54 min., kdy se nechal vyloučit Baran. Musím ale říct, že paradoxně jsme to byli my v deseti, kdo soupeře přehrával a vytvářel si brankové příležitosti. Bohužel jsme žádnou neproměnili a soupeř nás potrestal druhou branku do otevřenější obrany při naší snaze vyrovnat. Za předvedenou hru si kluci zaslouží pochvalu, škoda jen nevyužití spousty brankových příležitostí.

Nebory vs. Baška 2:0 (1:0)

Branky: 12. Topiarz Jiří; 75. Lipowski David

ŽK: Očadlík Daniel – Baran David
ČK: Baran David

Sestava Baška: Kimla – Baran, Vavřík (80. Kaňák), Klimunda, Podžorný (59. Mroviec J.) – Lys, Šponiar (80. Žilavý), Křenek (72. Třeštík), Kocúr – Horňák, Sloboda

Trenér: Josef Ručka
Vedoucí družstva: Tomáš Kautský