První prohra v turnaji

Třetí zápas v turnaji a konečně fotbalové počasí. Žádné úmorné vedro, žádná slunečná výheň. Po několika dnech kdy na Ostravsku neustále prší, jsme však souboj se Starou Bělou museli odehrát na umělé trávě. V ostravském areálu Vista na nás čekal krásný areál a lukrativní soupeř.

Jelikož se oba týmy neznaly, začátek utkání probíhal v klasickém vyčkávání. Jenže od prvních minut bylo tušit, že tentokrát bude něco jinak. Baška po zisku míče byla okamžitě napadána několika hráči a tak konstruktivní rozehrávka byla jen zbožné přání. V 8. minutě soupeřův záložník prošel před šestnáctku a tvrdou ranou hned v úvodu vyprášil platošovy rukavice. V 10. minutě skoro ta samá situace. Akorát se šance rozjela na kraji. Hráč se uvolnil u lajny a prudkým centrem nachází spoluhráče na penaltě. Nabíhající hráč trefuje ne úplně ideálně. Přesto zazvonila horní konstrukce branky a padající míč na brankovou lajnu ještě stačil vyrazit Platoš. V 19. minutě hráč Staré Bělé prošel středem hřiště a přízemní střelou z 20m přesně trefuje k tyči 1:0. Baška se poprvé osmělila až ve 24. minutě a mohlo být hned srovnáno. Kocúr se dokázal uvolnit přes obránce, vběhl do 16-tky a střelou pod padajícím brankářem chtěl skórovat. Brankář však míč propouští pod sebou a v tu chvíli ještě rozběhnutý Kocúr z 11m trefuje zcela prázdnou branku, jenže jen do břevna. Obrovská šance nepřinesla vyrovnání a tak se soupeř opět obul do útočení. Jeden náběh střídal druhý a obrana Bašky měla s každým útokem co dělat. Pro nás přijatelný výsledek se začal hroutit chvíli před přestávkou. Ve 40. minutě krásná přímočará akce po lajně. Hráč obešel našeho obránce, zavezl zboku do velkého vápna. Ideální nahrávkou mezi malý čtverec a penaltu nachází spoluhráče. Ten se zblízka nemýlí 2:0. Možná vidina poločasu však přinesla ve 45.minutě úplně stejnou situaci. Starobělský hráč unikl po lajně obránci, opět si to namířil do velkého čtverce a tou samou přihrávkou do toho samého místa vybídl svého spoluhráče ke skórování. 3:0. Poločas tedy mnohem lépe vyšel soupeři a kromě jedné velké příležitosti nepustil Bašku prakticky k ničemu. Co vymyslet proti tak kvalitnímu soupeři?

Samozřejmě je to příprava a tak se zkusilo jiné rozestavení. Vyměnilo se pár hráčů. A ejhle. 47. minuta a klasická akce Bašky. Rozehrávka uprostřed a kolmice za obranu na rozběhnutého Slobodu. Ten si v náběhu míč kryl tělem. Obránce ve snaze mu jej odkopnout, však lehce trefuje jeho kopačky a tím zabránil zakončení. Jelikož to bylo v pokutovém území, byla nařízena penalta. Exekutor Míchálek trefuje přesně k tyči 3:1. O dvě minuty později vychází Slobodovi další únik po lajně. Přesnou přihrávkou přes 16-tku nachází Quitta. Prudkou střelu z 10m mířící do branky však hráč Staré Bělé úmyslně chytil rukou a tak musel jít do sprch. K nařízené penaltě se postavil Quitt. Jenže prudká střela do vrchních pater zamířila mimo tři tyče a tak se stav nezměnil. Soupeř však v deseti stále udržoval vysoké tempo a neustále napadal naše obránce. Úvodní bašťanskou iniciativu v 58. minutě srazil 4. gól. Po zaváhání obrany se k odraženému míči dostal starobělský forward a ranou pod břevno zvyšuje na 4:1. Poté Baška zahrozila pěknou akcí. Prsty v tom měl opět Sloboda a Quitt. Quitt narazil Slobodovi do strany a chytře si odběhl na zadní tyč. Centr přímo na hlavu však Quitt trefuje těsně vedle prázdné branky. V 65. minutě střelecký pokus Bělé končí těsně vedle tyče. Baška se dostává do náznaků šancí pouze brejky a ty většinou skončí buď v zámezí nebo nepřesnou přihrávkou či střelou. To starobělští měli v noze kompas a většina jejich střel si našla prostor mezi třemi tyčemi. Při jedné dalekonosné pumelici musel Platoš předvést bravurní zákrok a robinsonádou vytěsnil míč na roh. Baška vzadu vytvořila i dost chyb. Po špatné domluvě se málem Platoš srazil se stoperem a míč propadl za ně. Útočník vlastně běžel sám na prázdnou branku. Naštěstí pro Bašku Kaňák zmobilizoval síly. Sprintem jej dohnal a v poslední chvíli mu zabránil ve skórování. S blížícím se koncem Baška jen horkotěžko odolávala vysokému tempu. Kupily se rohy, které každým nákopem smrděly příležitostí k navýšení skóre. Brejky, kterými jsme si chtěli pomoci však nefungovaly a bělští skoro v každém případě tento pokus utnuli důraznou hrou nebo rychlým přistoupením k hráči. Do závěrečného hvizdu již branka nepadla. A i když soupeř hrál skoro celý poločas o deseti svou fyzickou připraveností nedal Bašce šanci na nějakou gólovou zápletku.

Baška si zahrála s týmem, který svou kvalitou vybočoval úplně někde jinde. Pro nás je to nesmírná škola. A kluci i viděli, jak vypadá fotbal ve vyšších soutěžích, kde bychom se třeba jednou rádi podívali i my. Aspoň o jedno patro výše :-)

Stará Bělá vs. Baška 4:1

Autor branky Bašky: Michálek (PK)