Fryčovice nad naše střelecké síly

V třetím kole frýdeckomísteckém okresním poháru nás čekal soupeř bojující o postup do 1.A třídy. Všichni byli zvědavi, jak mladý fryčovický mančaft prověří výsledky prozatimní zimní přípravy našeho týmu.

Věděli jsme o síle soupeře a určitě jsme nechtěli dát nic zadarmo. Přesto, hlavně díky našim obrovským chybám, jsme si často zadělávali na pořádný "průšvih". Hned v druhé minutě chtěl Horňák přenést hru z jedné strany obrany na druhou. Jenže nákop byl málo razantní a trefil útočníka, který se vracel z naší 16-tky. Baran v brance stihl zareagovat a rychle vyběhl proti obrovské šanci. Obhození našeho alternativního brankáře však bylo prudké a zamířilo mimo branku. Co se nepodařilo v druhé minutě, to se podařilo Fryčovicím v čtvrté minutě. Ukradení míče z naších kopaček a brejk po lajně. Přišel krásný centr na malé vápno. Nikým nehlídaný útočník trefil břevno. K naší smůle se míč odrazil k dobíhajícímu hráči z druhé vlny, jenž byl taky úplně sám a prudkou ranou vsítil první branku. 0:1. Ve dvacáté minutě jsme zaspali podruhé. Odkop od naší branky zachytil na polovině soupeř. Několika nahrávkami se rychle dostali za naši obranu. Ofenzivní hráč tentokrát vyběhnutého Barana obhodil včas a přesně. 0:2. S Baškou to nevypadalo vůbec dobře. Fryčovice potvrdily roli favorita a do té doby měli více ze hry. 29. minuta a další rychlá akce Fryčovic. Dlouhý aut do běhu a útočník se nerozmýšlel. Z prvé vystavuje prudkou střelu asi metr od šibenice. Poté Fryčovice trochu polevily a nechaly hrát i nás, což se jim hned nevyplatilo. V 39. minutě přišel přímý kop z boku, který našel volného Lyse. Zpětnou hlavičkou trefuje chumel hráčů. Po několika nezdarech odkopnout míč, do chumlu vletěl Kocúr, a přesnou ranou k tyči snižuje na 1:2. Střed hřiště se vyrovnal a my měli šanci začít hrát svoji hru. Ve 42. minutě mohlo být srovnáno. Šponiar chvíli vyčkával na balóně a v pravý okamžik vyslal za obranu pravou českou uličku. Tu si našel opět Kocúr a z boku se ocitl tváří v tvář brankáři Fryčovic. Mířená střela však skončila těsně vedle tyče. Velký tlak Bašky však vyústil v další chybu v obraně. Faul v rohu naši 16-tky soupeř rozehrál tak rychle, že na zadní tyči zůstali úplně dva volní střelci. Trefit prázdnou bránu již nebyl problém. 1:3. První poločas nabídl několik částí. V té první Fryčovice předvedly důraz a předvídavost. Pak se hra začala vyrovnávat a v poslední části Baška zatlačila soupeře na jejich polovinu.

Druhá půle tak měla být pokračováním svižného fotbalu. Jenže naše další chyba, hned v úvodu druhé půle, zřejmě zhatila nějaké postupové ambice. Ve 49. minutě Fryčovice z boku centrují do velkého vápna. Obránce slabou hlavičkou trefuje volného hráče na velkém čtverci. Ten si to našteloval a technicky trefuje k tyči 1:4. Těžkou chvíli mohl o pár minut trochu rozveselit Kocúr. Svou bojovností obral obránce o míč, utekl z boku všem. Jenže se dostal do takového úhlu kdy už stačil jen prudce odcentrovat do malého vápna. Brankář s obtížemi chytá. Hra se rychle přelévala a v 52. minutě zase Fryčovice zahrozily. Prudký přímý kop skoro od autové lajny prosvištěl celým naším pokutovým územím a jen těsně minul tyčku. V 59. minutě se Bašce nepodařila sklapnout ofsajdová past. Útočník si pohlídal správné načasování a zaběhl v době přihrávky za naší obranu. Nájezd na Prášila však chtěl vyřešit ještě nahrávkou do boku na spoluhráče. To se ale obrana stačila vrátit a přihrávku odkopla do bezpečí. V 76 minutě Šponiar opět vymyslel hezké prostrčení za obranu. Sloboda se řítil sám na branku, bohužel i on ztroskotal na dobrém vyběhnutí brankáře. Tak samo i Prášil vychytal nájezd Fryčovic a zákrokem na hranici velkého vápna zabránil brance. To již Baška trochu riskovala a zatlačila Fryčovice na jejich polovinu. V 83. minutě svitla kapka naděje. Prudký centr do pokutového území si našel naběhnutého Kocúra a ten nekompromisně prostřeluje brankáře. 2:4. V 87. minutě bylo ještě veseleji. Šponiar odkopl míč za obranu Fryčovic. Náš útočník si pro něj zaběhl, hned ho poslal do pokutového území a tam Sloboda v náběhu trefil síť. 3:4. Opařené Fryčovice však předvedly svou kvalitu. Při dalším brejku Bašky nám ukradli míč a rychlým pasem našli volného hráče za půlkou. Ten svůj nájezd již proměnil a v 91. minutě definitivně rozhodl o výhře Fryčovic 3:5.

Opovážím si tvrdit, že diváci viděli hodně rychlý fotbal, který ukázal, že Fryčovice jsou právem tam, kde jsou. Dokázaly potrestat chyby, které jsme jim prakticky naservírovali. My sice dali tři branky, ale mít ten ofenzivní klid a možná i štěstí, mohlo to být ještě zajímavější. Baška si po letech zahrála pohár a doufám, že ostudu jsme neudělali. Příští týden (7.3. od 16h) odehrajeme poslední, tentokrát, přípravné utkání s Nýdkem. Za tři týdny začíná jarní soutěž a my tak máme ještě trochu času potrénovat hlavně ten klid v zakončení. Pokud budeme chtít na jaře nějak uspět, musíme dokázat trestat soupeřovy chyby, tak jak to ukázaly Fryčovice nám.

Baška vs. Fryčovice 3:5 (1:3)

hráči Baška: Baran D. (Prášil J.) - Horňák T., Kaňák J. (Galuszka S.), Klimunda T., Vavřík L. - Kocúr R.(2x), Lys M., Michálek J. (Třeštík P. - Mroviec J.), Šponiar A. - Sloboda L.(1x), Novák P.

trenér: Šponiar Jan

vedoucí týmu: Boháč Tomáš