Doma jsme Janovice porazili

Pravé podzimní počasí přivítalo lídra skupiny, Janovice, do areálu v Kunčičkách. A samozřejmě i fanoušky obou družstev jenž je třeba smeknout, že přišli v tak hojném počtu fandit. Nepříjemná zima však byla pro oba soupeře stejná a čekalo se, který s týmů se s ní popere lépe. Naše sestava opět nebyla kompletní, ale na janovické straně to vypadalo ještě hůře. Hold začal podzim, je třeba si zvykat na častější omluvenky.

Začátek první půle byl v duchu "okoukat soupeře" a neudělat žádnou chybu. Hlavně kluci z Bašky po prohře v Janovicích si dávali záležet aby se jim nestaly chyby jako při prvním derby. V 8. minutě jako první využil bašťanské letiště domácí Klimunda. Ze své půlky zahlédl rozbíhajícího se Slobodu a přesným vzdušným pasem za obranu soupeře, vybídl našeho útočníka k prvnímu nájezdu na brankáře. Dlouho však Sloboda přemýšlel co se skákajícím míčem, až nakonec zakončení postrádalo úplně vše. Janovice obkoukaly asi jak by to šlo a v 10. minutě vyzkoušeli to samé. Dlouhý pas za naši obranu. Ofenzivní hráč si z boku převzal nahrávku, zasekl do středu hřiště a z 18m levou jen rozvlnil ochrannou síť. V 16. minutě bylo na domácí straně veselo. Na těžkém terénu hostující obrana nedokázala na několikrát odkopnout míč do bezpečí. Po několika odskocích se k míči dostal Třeštík a chtěl z 18m vystřelit. Těžko něco vyčítat střele, která mu vůbec nesedla, ale nabrala přesně směr, kde stál trochu volný Sloboda. Již v pokutovém území chtěl okamžitě zakončit, což se mu naštěstí podařilo a přímo k pravé tyči Janovic. Baška v tu chvíli vedla 1:0. Hosté po chvíli zkoušeli odpovědět z přímého kopu. Ze vzdálenosti 25m se do toho opřel jeden z hostí a Michálek v brance se musel hodně rychle poroučet k zemi aby přízemní střelu vytěsnil mimo tři tyče. Pak se hra chvíli uklidnila. Opět se vyčkávalo na chybu soupeře. Až ve 32. minutě opět zahrozila Baška. Krásný fotbalový moment však určitě potěšil všechny přítomné, i když z toho branka nepadla. Michálek Pepa se postavil k přímému kopu. Přesným míčem našel na penaltě v pohybu Křenka. Ten ve výskoku razantní hlavou ideálně trefuje do protipohybu brankáře. Všichni viděli už míč v brance, jenže hostující brankář se asi díval na Saxanu a balón mířící do branky konečky prstů vytěsnil mimo tři tyče. Následně na to ze opět začala odehrávat šachová partie a hra se více méně vymezila jen mezi šestnáctky. Tudíž do konce první půle se již nic vážnějšího nestalo a do kabin šli domácí spokojenější.

Do druhé půle byl cíl udržet janovické rychlíky co nejdéle od naší branky a třeba zahrozit z brejku. A tak druhá půle začala přesně podle scénáře. Obrana Bašky nepustila Janovice ani na dostřel a ve 49. minutě Klimunda zkusil to samé jako v první půli. Pas za obranu na Slobodu. Dlouhý nákop si měl najít rychlonohého Slobodu, jenže janovický stopér na poslední chvíli hlavou lízne míč tak, že přehlavičkoval i svého brankáře a skákající míč jen těsně minul hostující tyč. V 59. minutě to zkusil Horňák z dálky. Brankář Janovic opět výborným skokem vytěsnil střelu mimo tři tyče. O chvíli později Baška zahrávala roh. Po špatném odkopu se k míči dostal Křenek a z hranice pokutového území vypálil pumelici, leč přesně do míst kde stál brankář Janovic. V tu chvíli trochu bezradný soupeř nepřišel na nic co by nějak ohrozilo bašťanskou branku. Hráči Bašky svým aktivním napadáním vůbec nepustili Janovice do nějaké vyložené šance. To bašťané vymysleli další krásnou fotbalovou akci, která zahřála oko diváka. V 74. minutě rozehrávka ze středu hřiště na vpravo nabíhajícího Fišera. Ten předvedl úplně tu samou akci jako v minulém kole Lys proti Palkovicím. Zatáhl k brankové čáře a prudkou střelou přesně mezi brankáře a stopery našel z druhé vlny nabíhajícího Kocúra. Ten si taky zopakoval situaci jako proti Palkovicím a opět neměl problém rozvlnit síť poloprázdné branky. 2:0. Konec zápasu trenér Šponiar zkušeně rozkouskoval hru střídáním a Janovice už neměly prakticky jak zdramatizovat výsledek. Bašce se tedy podařilo obrat lídra o všechny body a vrátit jim porážku z prvního vzájemného zápasu. Hráči, i když zase v jiné sestavě, předvedli v sychravém počasí kompaktní výkon a pomocí kvalitního výkonu v obraně dokázali tentokrát zaslouženě zvítězit.

Příští zápas nás čeká určitě nepříjemná cesta do Kunčic pod Ondřejníkem. Zde jsme již delší dobu nehráli, bude třeba se velmi dobře připravit na tohoto soupeře.

Baška vs. Janovice 2:0 (1:0)

Sestava Baška: Michálek P. - Klimunda, Baran, Boháč M., Michálek J. - Fišer (88' Vavřík), Horňák, Třeštík, Kocúr - Sloboda (84' Quitt), Křenek (87' Bílek)

Branky: 16' Sloboda (0:1), 74' Kocúr (0:2)

Trenér: Jan Šponiar