TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Doslova vydřené vítězství

Základní část má letos 16 zápasů a v tuto chvíli jsme se dostali do poloviny první části soutěže. K tomu zbýval odehrát zápas s Palkovicemi. Sousedé geografičtí spolu rovněž bojují o to důležité třetí místo a tak naše hráče nečekala žádná procházka růžovým sadem.

První vážnější šanci měl na kopačkách Quitt. Z autu si pokryl poskakující balón a z poza hranice 16-tky vystrašil hostujícího golmana. Střela šla však těsně vedle tyčky. Baška držela míč a takřka nepustila soupeře za polovinu. V 11. minutě svou šikovnost předvedl Křenek. Obešel několik hráčů až skoro před velké vápno. Tam ho již zastavil faulem hostující obránce. K přímému kopu se postavil Michálek Pepa a ze vzdálenosti cca 23. metrů propálil pozemní střelou zeď a umístil střelu nádherně k tyči. Začátek se tedy povedl. Vedli jsme 1:0. Palkovice však za pár minut mohly vyrovnat. Hezká akce po straně, přízemní centr do nabíhající druhé vlny a souboj bašťanského obránce s ofenzivním hráčem Palkovic. Ten byl u míče o chlup dříve a z hranice pokutového kopu napálil míč do ochranné sítě. Ve dvacáté minutě domácí obrana špatně odrazila přímý kop. Míč se dostal před 16-tku, kde si hráč všiml ještě nabíhajícího kolegu a kulatý nesmysl poslal jemně za naší obranu. Už už se chystal vystřelit na Michálka, jenže dobře zorientovaný Lys mu stačil včas míč odkopnout na roh. Ve 26. minutě bylo pro domácí hodně veselo. Michálek Pepa ze středu hřiště otočil pasem na druhou polovinu. Lys si posunul až málem k brankové lajně. Na poslední chvíli ještě stačil napálit míč do prostoru mezi brankáře a penaltu. Z druhé vlny se vynořil Kocúr a do zcela prázdné branky zvýšil skóre na 2:0. Jenže Palkovice se znovu nevzdaly a trochu zatlačily Bašku před jejich pokutové území. Ve 31. minutě se jim to vyplatilo. Důraz a několik špatných odkopů zapříčinil, že míč se dostal do našeho velkého vápna za naši obranu. Tam vběhl palkovický hráč a skluzem propasíroval balón pod vyběhnutým a padající brankářem Michálkem Petrem. 2:1. Poté se musela udělat pauza na ošetření, neboť oba hráči se nešťastně trefili. Hlavně náš brankář to odnesl hlubokou krvavou ránou v noze. V 36. minutě mohl klid do domácích řad přinést Lys, jenže centr na zadní tyč jen těsně minul. Hned z protiútoku si hosté vybojovali faul daleko od naší branky. Hostující hráč si však všiml povyběhnutého Michálka a dalekonosným obloučkem ho chtěl překvapit. Naštěstí nebyl úplně přesný a míč zůstal v rukavicích. V nastavení první půle ještě zahrozil Křenek, jenž si taky vyzkoušel prudkou ránu z dálky a palkovického golmana řádně protáhl. První půle přinesla atraktivní fotbal z řadou šancí na obou stranách. Baška byla šťastnější leč dokázala dát o branku více.

Druhá půle už takový líbivý fotbal nepřinesl, ale přinesl tlak Palkovic. V 55. minutě Baška ztratila mičudu na kraji hřiště, okamžitý brejk ke kraji 16-tky a centr před naší branku. Samotný útočník v dobré pozici střílí, ale na poslední chvíli mu do rány ještě skáče Michálek Pepa. V 65. minutě jsme neuhlídali centr za naší obranu a hráč Palkovic z boku míří na vyběhnutého Michálka. Výborným zákrokem střelu vyrazil do bezpečí. O minutu později se neuvěřitelně situace opakuje. Ze středu nahrávka do kraje a špatně pohlídaný hráč si to opět míří na Michálka. Ten znovu vybíhá zmenšit střelecký úhel a znovu výborně chytá střelu mířící do naší branky. Po těchto dvou velkých příležitostech soupeře se tlak Palkovic trochu uklidnil, přesto Baška čelila do konce zápasu několika nebezpečným standardkám z poza velkého vápna. Sama si moc šancí již nevytvořila a vlastně vůbec neohrozila palkovickou branku. Tak nějak to Baška ukopala uprostřed hřiště. Samozřejmě, že to nebylo pro oko diváka příjemné, ale někdy účel světí prostředky a hráči vykopali důležitou výhru.

Příští sobotu nás čeká doma lídr soutěže, určitě by nebylo na škodu ho pořádně potrápit a zkusit mu ubrat nějaké body. Jelikož nás už čeká pravé podzimní počasí, doufejme, že nás hráči obou družstev zahřejí svými výkony.

Baška vs. Palkovice 2:1 (2:1)

Sestava Baška: Michálek P. - Vavřík (77' Bílek), Baran, Klimunda (68' Boháč M.), Michálek J. - Lys (62' Fišer), Třeštík (81' Carbol), Křenek, Kocúr - Quitt, Novák (86' Platoš)

Autoři branek: 13' Michálek (1:0), 26' Kocúr (2:0), 32' Skalický (2:1)

Trenér Bašky: J. Šponiar