Ostudná prohra v Janovicích

Nezvyklý termín nás přivedl do sousedních Janovic, kde jsme nějakou dobu nehráli. Přivítalo nás ostré sluníčko a krásný trávník. I když se hrálo uprostřed týdne přišla řada diváků a určitě byla zvědavá, který tým je lépe připraven o souboj o první příčku?

Prvních deset minut se Bašce daří držet míč častěji a tudíž začátek utkání se odehrával většinou na půlce Janovic. Oba týmy se snažily hrát kombinačně a tak k vidění byly pohledné akce, které však vždy skončily na obráncích. První šance z řad tutovek přišla až ve 13 minutě. kdy Křenek ustál na polovině několik soubojů čímž uvolnil Lyse. Od půlky si to pelášil po straně, pak si to navedl na prostředek a jeho levá noha vystřelila krásnou ránu. Domácí golman se musel pořádně natahovat, i když zbytečně neboť střela jen o centimetry minula tyč. Za okamžik se přihlásili domácí o pozornost. Pěkná kombinace uprostřed hřiště skončila v rohu bašťanské 16-tky, nabíhající ofenzivní hráč si to lehce posunul a přesnou nahrávkou trefuje prostor hranice malého vápna, kde neobsazený hráč jen nastavuje placírku a nedává Michálkovi šanci 1:0. O tři minuty mohlo být srovnané. Michálek Pepa vykouzlil hezký oblouček za obranu Janovic. Na něj si zaběhl Quitt, utekl ofsajdové pasti a řítil si to sám na brankáře. Bohužel místo blafáku či razantnější střely k tyči diváci viděli jen slabou ránu do rukavic. Hosté se snažili domácí napadat a trávili většinu času na polovině Janovic. Ve 27 minutě přežili místní borci kritickou situaci. Po lajně utekl Quitt, z rohu hřiště odcentroval až na zadní tyč. Tam v náběhu operoval Křenek. Před ním jen přesouvající se brankář. Křenek hlavou v dobrém úmyslu zkouší do proti pohybu leč na úkor přesnosti a míjí vzdálenější tyčku. Ve 29 minutě další kolmice za obranu od Šponiara, jenž vybídl Lyse. Mírně z kraje si to taky posouvá až k brance a zhruba z hranice 13m prudkou střelou přestřeluje branku. No a tak se přihlásilo o slovo známé pravidlo. Místo rovného výsledku ba i možná vedení Bašky přichází ojedinělá akce Janovic ve 32 minutě. Jenže gólová. Centr zprostřed hřiště se snesl na velké vápno. Stopér Bašky prohrál hlavičkový souboj a míč přesným obloučkem zapadl za natahujícího se Michálka 2:0. Ve 40. minutě domácí hráč napřáhl z 20 m a hostující brankář musel rychle na zem aby vyrazil mířenou střelu k tyči. Poločas tedy skončil lépe pro Janovice, kdy ze dvou vážnějších akcí dokázali vstřelil 2 góly.

Co to v poločase udělalo s hráči? Hecovalo se, radilo se, povzbuzovalo se...… jenže vše k ničemu. Začal druhý poločas přesněji 47.minuta. Obrana Bašky nedokázala na několikrát odehrát míč z obranného území. Domácí se ho zmocnili, nahráli si na kraj hřiště a přichází úplně stejná nahrávka jako při první brance. Bohužel se stejným výsledkem. Nepokrytý útočník jen nastavuje placírku a nedává šanci Michálkovi. 3:0. Tedy místo aby se Baška pokusila zatlačit na soupeře, vytvořila hned v úvodu chybu a tím si prakticky pohřbila naděje na nějaký obrat. V 53. minutě přichází další rána. Centr z kraje hřiště na samotného útočníka a hlavou počtvrté rozvlnil síť 4:0. No a aby toho nebylo ještě málo v 56. minutě přichází ze standartní situace další centr do velkého čtverce. Nákop zprostřed hřiště na penaltu a hlavičkový souboj opět vyhrál domácí, lehce tečoval centr a míč zapadl k tyči 5:0. Během nějakých deseti minut Janovice třikrát zasadili direkt bašťanské obraně a bylo po fotbale. V 60. minutě se bašťané ojediněle dostali na půlku soupeře. Křenek rozkmital rychlé nohy, zkouší to přes všechny směr pokutové území. Ještě před ním je však sražen. K míči se postavil Šponiar. Střela z kategorie výstavních jen lízla břevno a zapadla do šibenice 5:1. I když zbývalo 30 minut do konce, v bašťanských silách nebylo možné již nějak zdramatizovat tento zápas. To spíše domácí si každou chvíli udělali výlet do naší obrany, ale né už s přesným zakončením. Domácí ke konci trochu slevili ze hry. Moc šancí již nevzniklo, sem tam nějaký centr nebo nepřesná rána. Domácí diváci byli u vytržení, hostující zklamaní možná i naštvaní.

Již jsem to psal v jiném článku. Jednou nás ty neproměněné šance budou mrzet. A je to tady. Každý samozřejmě bude spílat obraně, že si nechala dát dva totožné góly a tři góly hlavou, ale tým tvoří i ofenzivní část a ta pokud nebude chladnokrevně proměňovat tutové situace, pak se bude těžko vyhrávat. Tento zápas byl přesně tou ukázkou, kdy místo vedení v poločase tři nula, tři jedna, tři dva se utěšujeme, že to tam spadne, přijdou kvalitní akce soupeře a ten nás srazí na kolena. V každém zápase je to samé. Samostatný nájezd na brankáře dvakrát, třikrát i čtyřikrát za zápas. Výsledek oklepané čelo "já to nedal" nebo maximálně jedna branka. Na kvalitnější soupeře je to setsakramentsky málo. Možná se mnou nebude někdo souhlasit, ale když za 4 zápasy mám x nájezdu na soupeřovu branku a pokaždé mi střelu brankář chytí či vyrazí, asi by mě napadlo, že bych to mohl změnit, udělat něco jiného. No nic, jsou horší věci na světě, ale je nutné, aby si to sami hráči přebrali a přiznali si, že něco dělají zřejmě špatně. V sobotu nás čeká další těžký soupeř Hukvaldy a věřím, že tým předvede kvalitní hru, za kterou se nebude muset stydět.

Janovice vs. Baška 5:1 (2:0)

Sestava Baška: P. Michálek - Baran, M. Boháč (61' Podžorný), Klimunda (60' Carbol), Vavřík (46' Bílek) - J. Michálek (84' Boháč T.), A. Šponiar, Křenek (64' Třeštík), Horňák - Lys, Quitt

Autor branky Bašky: A. Šponiar

Trenér: J. Šponiar