TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Bašťanský fotbal v roce 2023

Příprava na sezónu

Na začátku ledna vyběhli fotbalisté na palubovky, místní komunikace a hřiště, aby odstartovali tolik potřebný zimní dril. Děti sehrály přípravná utkání v tělocvičnách soupeřů a muži rozehráli pohárová utkání. Finále přípravy na jarní část sezóny v pravém slova smyslu muži zakončili dopoledním výběhem v rámci soustředění v Čeladné a odpoledním úspěšným finálovým utkáním o pohár Okresního fotbalového svazu.

Pohárové tažení mužů

Rok 2023 začal pro bašťanské fotbalisty více než příjemně. Po čtyřech vítězství v řadě (Chlebovice 7:1, Staré Město 5:3, Lískovec 3:0, Fryčovice 7:3) se Baška ve finále Okresního poháru postavila proti slezské Bystřici. S účastníkem 1.A třídy odehrála parádní utkání, když po poločasovém jednogólovém manku dokázala utkání pět minut před závěrečným hvizdem díky trefě kapitána Matěje Křenka vyrovnat. O vítězi tak musely rozhodnout penalty, které Baška zvládla lépe a mohla se tak radovat ze zisku zlatavého poháru pro vítěze okresního poháru pro ročník 2022/2023.

Vítězstvím v okresním poháru si muži vybojovali postup do krajského poháru, ve kterém na jaře porazili soupeře z 1A třídy, Horní Suchou 1:0. Až Petřvald na Moravě, účastník Krajského přeboru byl nad síly našeho týmu, který na domácím hřišti prohrál 1:3.

Brigáda před startem sezóny

V polovině března fotbalisté svolali brigádu. Během krásného sobotního dne se udělalo velké množství práce. Obrovské díky patří především rodičům nejmenších fotbalistů, kteří spolu s dětmi uklízeli, natírali, rozbrušovali staré potrubí, nebo vytvořili nové ohniště.

Start soutěží

Před muži čekal nelehký úkol. Po podzimu předposlední tým tabulky se do jarní části navnadil úspěšným tažením Okresním pohárem a bylo to znát. Zlepšenou hrou se tým brzy zvedl z jejího chvostu. Muži obsadili konečné třetí místo, kdy jim k tomuto skvělému obratu pomohlo 35 vstřelených branek útočníka Romana Kocúra, který tímto vyhrál soutěž o nejlepšího střelce 1B třídy.

Do soutěžního kolotoče naskočil také tým mladších žáků, starší přípravky a dva týmy mladší přípravky. Jaro je ve znamení turnajů. Tím nejzajímavějším byl turnaj starších přípravek ve Staříči. Naší fotbalisté zde měli možnost změřit síly s týmy Baníku Ostrava, MFK Frýdek-Místek, Vítkovicemi nebo Třincem.

Fotbal a obec slavily společně

Tělovýchovná jednota Sokol Baška oslavila v sobotu 25. května 2023 85 let od svého oficiálního založení. Oslavy byly spojeny s akcí Den obce, aneb Baška na „Bašce“, která se již druhým rokem nemohla konat u vypuštěné přehrady Baška. Na programu byl nultý ročník fotbalového turnaje O pohár Karla Kovala. Na hřišti se představilo skoro 150 dětí z Bašky, Bohuslavic, Fryčovic, Raškovic a Nošovic a na programu bylo celkem 60 utkání v kategoriích předpřípravka, mladší přípravka a starší přípravka.

V dopoledních hodinách se na děti přijel podívat bývalý reprezentant a dvojnásobný mistr ČR ve fotbale pan René Bolf. Nejmenší fotbalisté se chtěli předvést nejen jemu, ale především svým blízkým, kteří je přišli podpořit. O předávání ocenění se společně postarali syn pana Kovala a fotbalové legendy, mistři Evropy Antonín Panenka a Karol Dobiáš.

Sotva nejmenší fotbalisté opustili trávník, vyběhla na něj slavná Amfora v čele s Petrem Salavou, oběma zmíněnými mistry Evropy nebo fotbalovým olympijským vítězem Janem Bergerem. Fotbalové osobnosti doplnily i známé osobnosti, kterými byli např. Roman Skamene, moderátoři Václav Tittelbach a Zbyněk Merunka nebo zpěvák Stanislav Hložek. Na regule utkání dohlížel špičkový rozhodčí s komediálními sklony, pan Pavlín Jirků. Amfora se za velkého zájmu všech přítomných diváků střetla v krásném utkání s bývalými bašťanskými hráči. Utkání bylo strhující a skončilo spravedlivou remízou 7:7.

Poté na trávník vyběhli bašťanští žáci, kteří si k přátelskému utkání pozvali vrstevníky ze sousedních Janovic, které domácí mladíci porazili v penaltovém rozstřelu. V posledním utkání na hlavním hřišti se představili bývalí bašťanští fotbalisté a trenéři naše mládeže. Následoval pozápasový rozbor a přesun na koncertní část oslav na vedlejším hřišti.

Tělovýchovná jednota Sokol Baška oslavila 85 výročí vzniku klubu velkolepě. Na hřišti se předvedlo několik generací fotbalistů, které na kunčickém pažitu prožily nebo prožívají krásné chvíle. Historii má klub bohatou a velké množství dětí na hřišti předvídá, že bohatá bude také jeho budoucnost. Pevně tomu věříme.

Nový soutěžní ročník 2023/2024

Zní to až neuvěřitelně, ale nikdy v 85 leté historii klubu bašťanský tým nepřihlásil do soutěží více týmů než do soutěžního ročníku 2023/2024. Tradičním účastníkem soutěží je tým mužů pod vedením trenéra Josefa Ručky, kteří nově hrají “D” skupinu krajské 1. B třídy. Po roční pauze nastupují do utkání také dorostenci, které si na podzim vzal pod svá trenérská křídla velezkušený bašťanský trenér Jan Šponiar. Do ročníku 2023/2024 jsme nově přihlásili starší žáky, které trénují Lukáš Vrška a Jan Richter. S novým trenérský týmem Markem Hřivou a Vojtěcham Korbášem na trávník nastupují také mladší žáci.

Nejpočetnější skupinou bašťanských fotbalistů jsou přípravky. Přes 70 dětí je věkově rozděleno do soutěžních dvou týmů starší, a dvou týmů mladší přípravky. Nejmenší děti jsou pak zařazeny do předpřípravky, která je nesoutěžní. O děti se doslova starají trenéři Tomáš Bílek, Martin Boháč, Jan Doležal, Martin Freith, Miloš Galetka, David Mlýnek, Roman Niemczyk, Petr Otipka, Boris Pánek, Jiří Šimoňák a Jiří Uherek. K týmu trenérů se připojil Lukáš Hudeček a David Smolarčuk. Všem patří obrovské díky za jejich čas, přístup k dětem a energii.

Závěr roku a hodnocení

Po ukončení sezóny se týmy mládeže ihned přesunuly do tělocvičen a rozehrály halovou Krajskou zimní ligu. A nastal čas hodnocení.

Starší i mladší žáci se do podzimní části soutěže pustili s velkým odhodláním urvat co nejvíce bodů. Oba týmy trénovaly také dvakrát týdně a účast na trénincích byla opravdu hojná. V zápasech mladíci zatím spíše nabírají zkušenosti a v průběžném umístění jsou v nižších patrech tabulek.

Přes roční pauzu a malou sehranost ukončili podzimní část sezóny dorostenci na průběžném šestém místě tabulky. 

A jak ukončil podzimní část náš “A” tým? Po přesunutí do D skupiny krajské 1. B třídy to po prvních sedmi zápasech vypadalo na příjemný průběh. Těšilo nás průběžné třetí místo. Jenže v dalších šesti zápasech muži vybojovali pouhých 5 bodů a vyhráli jediný zápas s beznadějně posledním družstvem soutěže. Muži tak přezimují se ziskem 18 bodů na osmém místě tabulky. Není to špatné, ale tak nějak všichni cítíme, že bodový zisk mohl být i vyšší. 

Fotbalový rok 2023 dle zvyklosti fotbalisté uzavřeli silvestrovským fotbálkem, který byl opět zajímavým fotbalovým zážitkem. Starší v něm na mladšími vyhráli 8:5. S  přáním do roku 2024 jsme se tak rozloučili se spoluhráči, kamarády, fanoušky a partnery.

Poděkování

Na jaře bašťanské týmy odehrály celkem 61 soutěžních a pohárových utkání. Na podzim k nim přibylo dalších 74. Když k tomu připočteme přípravná utkání, turnaje a stovky tréninkových jednotek, tak se fotbalisté opravdu nenudili. Jsme rádi, že jsme se mohli opřít o náročnou práci tradičních správců Mirka Martiniska a Tomáše Boháče, které v průběhu roku doplnil Jarda Trněný. S  pořádáním utkání nám tradičně velice pomohl Richard Bayer v roli hlasatele utkání, Jirka Liba, nebo Rodiny Křenků a Bůžků. Velké díky také patří zdravotnici Markétě Tlučkové a všem obětavým lidem, našim rodinám a partnerům, kteří bašťanskému fotbalu pomáhají v čele s obcí Baška.

Spolek v roce 2023 vedl výkonný výbor ve složení Ing. Tomáš Bugna – předseda, Martin Boháč – místopředseda a členové výboru Tomáš Boháč, Ing. Jan Richter a Jiří Šimoňák. Na podzimní valné hromadě byl výbor doplněn o dva nové členy. Lukáše Vavříka a Lukáše Vršku.

Věříme, že jdeme správnou cestou.děkujeme partnerům

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

poslední výsledky

Muži | 25. kolo

TJ Sokol Baška : TJ Sokol Ostravice 1:5

Dorost | 10. kolo

Písek/Bukovec : TJ Sokol Baška 6:2

Starší žáci | 13. kolo

TJ Sokol Lískovec : TJ Sokol Baška 7:3

Mladší žáci | 10. kolo

TJ Sokol Baška : MFK FM 2:0

 

příští kolo

Muži 16.06. | 17:00

Spálov : TJ Sokol Baška

Dorost

 

Starší žáci 15.06. | 17:00

TJ Sokol Baška : TJ Sokol Hukvaldy

Mladší žáci

 

St. přípravka A

 

St. přípravka B

 

Ml. přípravka A 22.05. | 16:00

Finstal Lučina : TJ Sokol Baška

Ml. přípravka B 22.05. | 16:00

TJ Pražmo-Raškovice : TJ Sokol Baška

Aktuální umístění

MUŽI: Kompletní tabulka

1 Ostravice 56
2 Palkovice 55
3 Stachovice 54
4 Jeseník n. O. 52
5 Jistebník 47
6 Skotnice 42
7 Veřovice 40
8 Odry 33
9 Fryčovice 27
10 Trojanovice I 22
11 Vlčovice 19
12 Baška 18
13 Klimkovice 16
14 Spálov 16


DOROST: Kompletní tabulka

STARŠÍ ŽÁCI: Kompletní tabulka

MLADŠÍ ŽÁCI: Kompletní tabulka  

 

© Fotbal Baška, design by MamiArt s.r.o., vytvořil eABM s.r.o.
TOPlist