TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Okresní pohár získala Baška

fotbalová Baška v květnu oslaví své 85 narozeniny a s předstihem si nadělila hezký dárek. Po sérii vítězství se ve finále Okresního poháru postavila proti slezské Bystřici. S účastníkem 1.A třídy odehrála parádní utkání, když po poločasovém jednogólovém manku dokázala utkání pět minut před závěrečným hvizdem díky trefě kapitána Matěje Křenka srovnat. O vítězi tak musely rozhodnout penalty, které Baška zvládla lépe a může se tak radovat ze zisku zlatavého poháru pro vítěze okresního poháru pro ročník 2022/2023.

Baška vstoupila do okresního poháru mužů 22.1.2023 vysokou výhrou nad Chlebovicemi 7:1. Brankově se prosadili se dvěma zásahy Roman Kocúr a Jakub Pavlík, které gólově doplnili Jiří Mroviec, Filip Žilavý a Lukáš Sloboda. Čestný úspěch chlebovických zaznamenal Michal Janečka.

Baška v neděli 29.1.2023 na frýdeckomísteckých stovkách narazila na silného soupeře ze Starého Města. Třikrát dotahovala gólovou ztrátu, aby v závěru utkání soupeře gólově přetlačila a po výsledku 5:3 postoupila do dalšího kola. O branky se rovnoměrně podělili Pavlík, Húšta, Recman, Sloboda a Kocúr.

V dalším kole okresního poháru Baška díky gólovým zásahům Romana Kocúra, Davida Barana a Michala Dobiáše porazila Lískovec 3:0 a postoupila do semifinále proti Fryčovicím, které v nedělním utkání porazily Palkovice.

Semifinálový zápas Baška zvládla bravurně. Prvopoločasový masakr rozhodl o postupu do finále okresního poháru mužů. Fryčovice jsme díky brankám Davida Barana, Michala Lyse, Tomáše Horňáka, Lukáše Slobody, Pepy Michálka z penalty a Romana Kocúra porazili jednoznačně 7:3. Finálovým soupeřem Bašky byli hráči Bystřice, kteří jsou účastníky 1.A třídy a postoupili po výrazné výhře nad Vendryní 6:0.

Finále okresního poháru mužů se odehrálo v neděli 26. února v 18 h na umělé trávě frýdeckých Stovek. Pod umělým osvětlením v mrazivém počasí proti sobě nastoupily týmy, které chtěly vyhrát. A na hřišti to bylo znát. Utkání se hrálo ve vysokém tempu a favorizovaná Bystřice první poločas opanovala kvalitní hrou na míči, díky které si vypracovala zajímavé standardní situace. Úvodní branku utkání Bystřice vsítila z rohového kopu ve 41 minutě, když se po milimetrovém pasu trefil hlavou kapitán Jakub Rusz. Baška tak šla do druhého poločasu s jednobrankovým mankem, ale rozhodně ne bez touhy s nepříznivým stavem něco udělat. Závěr zápasu Baška herně naprosto ovládla a málem ztroskotala na sérii neproměněných brankových příležitostí z poslední čtvrthodiny utkání. Vysvobození nakonec přišlo v 87 minutě, kdy vyrovnávací branku vstřelil kapitán Matěj Křenek. Vyrovnaný stav po závěrečném hvizdu znamenal jediné. O vítězi okresního poháru musely rozhodnout pokutové kopy. Baška v penaltovém rozstřelu vyhrála 3:2 a stala se vítězem okresního poháru pro ročník 2022/2023.

Děkujeme týmu za perfektní přístup k jednotlivým utkáním a přejeme našim mužům, aby si formu přenesli do jarní části sezóny.

-------------------------

K finálovému utkání se váží dvě zajímavosti. Naši muži jej absolvovali v ten samý den, kdy končili soustředění a ještě v neděli dopoledne vyklusávali po Beskydech. Druhou zajímavostí je, že Baška se dočkala vítězství v poháru po dlouhých 40 letech. V sezóně 1983/1984 tehdejší borci vyhráli Krajský pohár, který se hrál dvoukolově. Na hřišti RD Jeseník v prvním zápase prohráli 1:3, ale na domácím hřišti se Bašce podařilo stav otočit a po vítězství 4:1 mohli zvednout nad hlavu trofej pro vítěze krajského poháru. V následujícím ročníku byla Baška zařazena do Českomoravského poháru, kdy v prvním kole vypadli se Slezanem Frýdek-Místek po porážce 0:3.