TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Bašťanský fotbal v roce 2022

Začátek roku 2022 se zdál být po několika letech nejistoty opět tradiční. Spolek vedl výkonný výbor ve složení Ing. Tomáš Bugna – předseda, Martin Boháč – místopředseda a členové výboru Tomáš Boháč, Ing. Jan Richter a Jiří Šimoňák. Jenže to zdání netrvalo dlouho. Z kraje roku začala svět ovlivňovat Ruská invaze na Ukrajinu, která měla za následek zdražování a finanční nejistotu. Přeneseně se tyto problémy projevily i na chodu klubu, kdy jsme např. dotaci na rok 2022 z Národní sportovní agentury dostali na účet těsně před Vánocemi. O to více si vážíme podpory firem, společností a institucí, které byly v tyto těžké okamžiky včas s námi. Za jejich podporu patří velké díky.

S úvodem ledna se do trénování v místní tělocvičně a sokolovně vrhly bašťanské přípravky. V polovině ledna do zimní přípravy naběhli také dorostenci a muži. Poběhalo se, uskutečnilo se tradiční soustředění mužů na Čeladné, dohrála se přípravná utkání a vše směřovalo k ostrým startům jarní části sezóny.

Sotva odstartovala sezóna, zastihla bašťanský fotbal velice smutná zpráva. Zemřela legenda bašťanské kopané pan Karel Koval. Pamětník založení našeho klubu, jeden z prvních brankářů Sportovního sdružení Kunčičky-Baška-Hodoňovice, ale hlavně člověk, který se nám svým životním přístupem, ochotou, moudrem a neutuchajícím optimismem vryl do srdcí.

Jaro mužů, pod vedením trenéra Josefa Ručky, bylo ve znamení záchrany účasti v krajské soutěži. Před týmem bylo 13 utkání, ve hře 39 bodů. Věřili jsme, že se spolu s novými posilami a uzdravenými hráči se muži zdárně porvou o každý bod, který by zaručoval záchranu.

Jarní část vyšla Bašce lépe než podzim a získala 18 bodů. Ke konci soutěže ještě došlo ke korekci bodů, protože Mosty u Jablunkova byly vyřazeny ze soutěže. Nedostavily se ke třem utkáním jarní části soutěže. U všech mužstev se tak musely anulovat výsledky s tímto soupeřem a Baška tak uhájila 12. místo tabulky 1B. třídy sk. C, když z 24 utkání získala 15 bodů za 5 výher a 19 porážek při skóre 37:78. Nejlepším střelcem týmu byl Michal Dobiáš se 14 brankami, 11 branek vstřelil Roman Kocúr, dále Lukáš Sloboda, Filip Žilavý, Jakub Pavlík a Patrik Třeštík 3 branky.

Mužům se start do nové sezóny 2022/2023 příliš nepovedl, přesto se zlepšenou hrou tým pod vedením Josefa Ručky a vedoucího týmu Tomáše Bugny postupně probojoval do středu tabulky. Jenže, rychle nabyl, rychle pozbyl. Zlepšená hra ještě nezaručuje bodové úspěchy a tým zbytečnými ztrátami bodů skončil po podzimní části sezóny na nelichotivém předposledním místě tabulky před beznadějně posledními Dětmarovicemi. Tým získal 13 bodů za 4 vítězství a jednu remízu při pasivním skóre 34:39. Brankově se tým mohl opřít o 17 branek Romana Kocúra, který se stal nejlepším střelcem podzimní části soutěže. Bohužel třetí nejvyšší příděl obdržených branek je to, co naše muže táhl dolů a na co je potřeba se pro jarní část zaměřit. Tým se obměnil jen lehce, je na co navázat, ale zároveň je co zlepšit.

Tým dorostu pod vedením Tomáše a Adama Kautských se na jaře trápil nedostatkem hráčů a musel si vypomoct některými hochy z okolních klubů. Týmu navíc chyběl brankář, proto ve většině utkání musel chytat hráč z pole. Po podzimu uzavíralo družstvo Bašky společně s Oldřichovicemi dno tabulky Okresního přeboru. Do jara si dali za cíl dohrát soutěž na 8. místě desetičlenné tabulky. To se jim nakonec nepovedlo a skončili na 9 místě před Hukvaldy se ziskem 11 bodů za 3 výhry, 2 remízy a 13 proher při skóre 35:81. Osu týmu tvořili a byli nejvíce vytížení Szalbot, Černý, Cisovský, Ondřej, Pekárek, Žídek. Nejlepším střelcem týmu byl Václav Černý, který vstřelil 15 branek. Szalbot zaznamenal 5 branek a Žídek s Cisovským 4 branky.

Dorostenecký tým se přes velkou snahu v Bašce pro rok 2022/2023 udržet nepodařilo. Malý zájem této věkové skupiny o fotbal a sport obecně tak dál kosí jeden regionální klub za druhým. Naší mladí dorostenci však na fotbal nezanevřeli, zkouší si angažmá v sousedních týmech, aby se začali postupně vracet a začleňovat do mužského fotbalu. Jsme rádi, že mladí hráči ukázali odvahu a na jejich konta začínaly přibývat minuty v mistrovských zápasech krajské 1.B třídy. Věříme, že podmínky v Bašce mohou být ještě na vyšší úrovni, minimálně podobné jako v klubech ve vyšších soutěžích, a my tak co nejdříve přivítáme další mladé dorostence ať už ve své věkové soutěži nebo jako dravou konkurenci pro "A" mužstvo."

Radostné „starosti“ nám naopak dělal neutuchající zájem o fotbal nejmladších dětí. Sice píšu „o fotbal“, ale nutno říct, že je to hlavně o skvělé partě nejen dětí, ale i lidí, kteří se jim věnují a podpoře rodičů a všech blízkých. Důkazem toho byly společné opékačky, fotbálky fotříků a hlavně opravdu velké množství dětí na trávníku a v zimě na palubovkách.

Jarní část sezóny na podzim navázala. Starší přípravka, dva týmy mladší přípravky a nově i předpřípravky bojovaly v soutěžních utkáních, turnajích, ale i přátelských utkáních. Všechny mládežnické týmy v zápasech sbíraly především cenné zkušenosti, ale také si už uměly vyšlápnout na soupeře a zápasy vyhrávat. A věřte, vidět radost v jejich očích po každém vstřeleném gólu je k nezaplacení. Nejen děti se chtějí zlepšovat, ale také trenéři. Na konci června jsme proto požádali FAČR o ukázkový profesionální trénink projektu „Létající trenéři“. Všem dětem se inspirativní trénink líbil a slíbili jsme si, že jej v roce 2023 zopakujeme.

Do soutěžního ročníku 2022/2023 jsme přihlásili mladší žáky pod vedením Jana Richtera a Lukáše Vršky, starší přípravku, které šéfuje Petr Otipka s Borisem Pánkem. Velký počet dětí nám druhým rokem po sobě dovolil přihlásit dva týmy mladší přípravky, o které se spolu starají Martin Boháč, Jiří Šimoňák, Jan Tluček a David Mlýnek. Během roku 2022 se nám obrovským způsobem rozrostla také předpřípravka, tedy prvňáčci a děti předškolního věku, kterým se obětavě věnují Roman Niemczyk, Martin Freith a Tomáš Bílek. Velké díky za tyto radosti patří všem trenérům a jejich rodinám, rodičům a prarodičům, partnerům klubu včele s Obcí Baška, kamarádům, kteří týmům pomáhají s organizaci zápasů.

V roce 2022 naše týmy odehrály 132 soutěžní utkání a k tomu cca 20 nesoutěžních. Když k tomu připočteme stovky tréninkových jednotek, tak to byl na náš areál a hřiště opravdu velký zápřah nejen na organizaci, čas obětavých lidí, ale i na zázemí takové. Jsme rádi, že jsme se mohli opřít o náročnou práci tandemu správců Mirka Martiniska a Tomáše Boháče. V roce 2022 jsme zavedli novinku také pro návštěvníky mistrovských utkání v našem areálu. V rámci soutěží platí zákaz vnášení skleněných obalů do sportovního areálu. Jednorázové kelímky nejsou pro ekologii šetrné, proto jsme se rozhodli pro změnu a zavedli jsme používání vratných designových NICK NACK kelímků. Kromě této změny se návštěvníci utkání mohli i nadále těšit na grilované klobásy a zasoutěžit si o tradiční ceny. S pořádáním utkání nám velice pomohl Richard Bayer v roli hlasatele utkání, Jirka Liba, nebo Rodiny Křenků a Bůžků, které nejčastěji spatříte za grilem. Velké díky také patří zdravotníkům Markétě Tlučkové a Tomášovi Novosadovi. To díky samozřejmě patří naprosto všem obětavým lidem a partnerům, kteří bašťanskému fotbalu pomáhají.

Fotbalový rok 2022 jsme dle zvyklosti uzavřeli silvestrovským fotbálkem, který byl tradičně kvalitním fotbalovým zážitkem. S přáním do roku 2023 jsme se tak rozloučili se spoluhráči, kamarády, fanoušky a partnery.děkujeme partnerům

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

poslední výsledky

Muži | 1. kolo

TJ Sokol Hnojník : TJ Sokol Baška 5:2

Mladší žáci | 3. kolo

TJ Sokol Baška : TJ Sokol Hukvaldy 3:6

 

příští kolo

Muži 25.03. | 15:00

TJ Sokol Baška : TJ Petřvald

Mladší žáci 08.04. | 9:30

TJ Pražmo-Raškovice : TJ Sokol Baška

St. přípravka

 

Ml. přípravka A

 

Ml. přípravka B

 

Aktuální umístění

MUŽI: 1.B třída sk. C (tabulka ZDE)

 

1 Oldřichovice 31
2 Věřňovice 24
3 Sedliště 22
4 Vendryně 21
5 Petřvald 21
6 Baník Orlová 20
7 Nýdek 20
8 Hnojník 20
9 Inter. Petrovice 17
10 Horní Žukov 17
11 Dobrá 16
12 Lískovec 14
13 Baška 13
14 Dětmarovice 4
© Fotbal Baška, design by MamiArt s.r.o., vytvořil eABM s.r.o.
TOPlist