TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Bašťanský fotbal v roce 2020.

Rok 2020 se do kronik zapíše jako rokem onemocnění COVID-19 a důsledků, které vyplývaly z ochrany veřejného zdraví. Stejně jako pro celý svět, i pro bašťanský fotbal byl tento rok prostě zvláštní.

A přitom nezačal vůbec špatně. Po sportovní stránce jsme mohli být spokojeni. V kabině se pod vedení místního trenéra Jana Šponiara vytvořila výborná parta, která táhla za jeden provaz nejen na hřišti, ale také mimo něj. V novém formátu soutěže, který byl vytvořen jen pro soutěžní ročník 2019/2020 si naši muži, předčasně již na podzim, zajistili postup do skupiny šesti „vyvolených“ týmů. Ty měly změřit síly ve finálové skupině. Spolu s bašťanskými fotbalisty postoupily také týmy Janovic, Hukvald a Nebor. O zbylá dvě místa se mělo rozhodnout na jaře mezi Slezskými týmy Hrádku, Písku a Bukovcem.

Po neoblíbeném zimním drilu a slibně vypadajících přípravných utkáních, které jsme odehráli s týmy z vyšších soutěží, jsme všichni byli plni optimismu.

• přátelské utkání: Baška-Sedliště 8:1 (2x Kocúr, 2x Michálek J., 1x Lys, 1x Quitt, 1x Sloboda, 1x Šponiar A.)
• 1. kolo okr. poháru: Baška-Palkovice 6:1 (3x Lys, 1x Vavřík, 1x Kaňák, 1x Šponiar A.)
• 2. kolo okr. poháru: Baška-Kozlovice 2:1 (1x Kocúr, 1x Quitt)
• 3. kolo okr. poháru: Baška-Fryčovice 3:5 (2x Kocúr, 1x Sloboda)
• přátelské utkání: Baška-Nýdek 6:3 (2x Sloboda, 1x Šponiar A., 1x Křenek J., 1x Michálek J., 1x vlastní)

Z tohoto pohledu je obrovská škoda, že po počátečních odkladech startu jarní soutěže byla 8. dubna 2020 sezóna nižším soutěžím ukončena. Na místo boje o postup tak přišlo mnoho otazníků a dlouhé čekání na chvíli, kdy jsme se opět mohli setkat na hřišti během tréninků a zápasů.

Říká se, že všechno špatné, je k něčemu dobré. Těch několik měsíců fotbalového klidu jsme tak mohli využít k plánovanému zkvalitnění hrací plochy hlavního hřiště. Největším zásahem byla realizace nového automatického zavlažovacího systému. Následně pak specializovaná firma zregenerovala travnatou plochu. Poslední větší investicí roku 2020 bylo vybudování oplocení hlavního hřiště. Výkonný výbor bašťanského fotbalu tímto děkuje obci Baška za pomoc při zkvalitnění našeho fotbalového zázemí.

Změn ale bylo v bašťanském fotbalu ale více. Především personálních. Výkonný výbor v roce 2020 opustili Michal Pokluda a Tomáš Boháč. Na postu trenéra bašťanských mužů vystřídal Jana Šponiara trenér Josef Ručka. Novým vedoucím týmu se po Tomáši Boháčovi stal Tomáš Kautský. Po několikaleté pauze jsme do soutěže opět přihlásili dorostenecké družstvo, které se rekrutovalo především z žákovské kategorie hráčů. Ty postupně doplnili hráči týmů z okolních vesnic, kde na sestavení kompletních družstev neměli dostatek hráčů. Trenérem se stal Václav Fojtík, který bašťanské kluky vedl od žáků. Neocenitelnými pomocníky s mu pak stali otec a syn Tomáš a Adam Kautští. Do soutěžního ročníku 2020/2021 jsme ale z důvodu nedostatku hráčů nebyli schopni přihlásit žádné žákovské družstvo. Naopak velkou radost nám udělal zvýšený zájem rodičů a dětí v přípravkách. První fotbalové krůčky nejmenších bašťanských fotbalistů vedli Jan Richter, co by trenér starší přípravky a Martin Boháč, který měl na starost ty nejmenší. Pro naprostou většinu dětí byly první zápasy v oficiálních soutěžích velkým zážitkem.

Přes všechny ty změny a COVID situaci se nový soutěžní ročník 2020/2021 v létě spustil. Dlouhá pauza přinesla po regionálním fotbalu hlad. Pravda, nikdo netušil, na jak dlouho. Vyhlížela se druhá vlna a s horšící epidemiologickou situací se na podzim měnily podmínky pro organizaci amatérského sportu doslova za pochodu. Vyhlídky nebyly dobré, ale všichni byli rádi, že se hrálo. V polovině října však opět přišla stopka. Zatím v podobě přerušení soutěže.

Všichni bychom si přáli, aby se již situace z roku 2020 neopakovala. Děti se chtějí hýbat, fotbalisté vyhrávat. A bašťanští muži, kteří jsou opět ve hře o postup do 1.B třídy (na první tým jim chybí 2 body a mají jeden odložený zápas k dobru), chtějí spolu s námi, kteří máme bašťanský fotbal rádi, postoupit. Moc si všichni přejeme, abychom se na jaře opět mohli radovat ze vstřelených branek do sítě soupeřů. Abychom se mohli potkávat se známými v kunčickém areálu na pověstném párku a pivku. Abychom se vrátili do normálu, který všem tak moc chybí.děkujeme partnerům

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

poslední výsledky

Muži | 25. kolo

TJ Sokol Dobrá : TJ Sokol Baška 0:1

Mladší žáci | 13. kolo

TJ Sokol Baška : TJ Sokol Mosty 4:1

 

příští kolo

Muži 10.06. | 17:00

TJ Sokol Baška : TJ Sokol Sedliště

Mladší žáci 07.06. | 16:00

TJ Sokol Hukvaldy : TJ Sokol Baška

St. přípravka 07.06. | 16:30

TJ Sokol Ostravice : TJ Sokol Baška

Ml. přípravka A 07.06. | 18:00

TJ Sokol Baška : TJ Sokol Sedliště

Ml. přípravka B 07.06. | 18:00

TJ Sokol Baška : TJ Pražmo-Raškovice

Aktuální umístění

Kompletní tabulka mužů ZDE

1 Petřvald 47
2 Oldřichovice 44
3 Věřňovice 43
4 Sedliště 41
5 Vendryně 41
6 Baška 38
7 Hnojník 36
8 Baník Orlová 33
9 Lískovec 32
10 Inter. Petrovice 32
11 Dobrá 31
12 Nýdek 27
13 Horní Žukov 22
14 Dětmarovice 14

 

© Fotbal Baška, design by MamiArt s.r.o., vytvořil eABM s.r.o.
TOPlist