TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Silvestrovský fotbálek se povedl

Poslední den roku se vyznačuje návštěvou rodiny a přátel, bilancováním nad právě končícím rokem a hlavně bujarými oslavami. Také se však najde řada příznivců a "bláznů", kteří si k tomu všemu ještě přidají porci sportovních výkonů. Ne jinak tomu je už řadu let i v bašťanském oddílu kopané, kde se pravidelně dopoledne na silvestra sejde řada bývalých a současných bašťanských fotbalistů, řada kamarádů a fanoušků, aby společně zakončili rok touto nejpopulárnější kolektivní hrou planety.

Silvestrovské dopoledne nás přivítalo mrazivými teplotami a slunečnou oblohou. Dalo by se říct ideální podmínky na hokej, nikoli na fotbal. Přesto už od začátku vše naznačovalo, že tento fotbalový zápas konce roku bude kvalitní podívanou. Hlavně starší hráči se efektivně hecovali s s těmi mladšími, aby vydrželi fyzicky. To je vždy první předpoklad k tomu, aby to nebyla jen nějaká vyklusávaná.

Po rozdělení na tradiční „mladé" a „staré" se na každou stranu postavilo 10 hráčů a brankář bez možnosti střídání. Jedenáctka mladých, převážně dorostenců se postavila proti sedmi aktivním a čtyřem bývalým fotbalistům bašťanské kopané. Rozhodčí Petr Bůžek stanovil hrací dobu na 2x30minut, díky čemuž se některým protočily panenky. Nebude těžké uhodnout komu.

První minuty ukázaly, že díky počasí to zase až takový srandamač nebude. Zmrzlé hřiště a kulatý nesmysl ze začátku trápil jak mladší tak i zkušenější hráče. Úvod utkání se vyznačoval i plnou výbavou fyzických fondů u všech hráčů, což mělo za následek někdy veselých situací a někdy krkolomných až akrobatických pádů. Je nutno poznamenat, že některé objetí protihráčů nebylo dobrovolné, ale vždy se od sebe úspěšně odlepili, navíc s úsměvem. Přesto začátek zápasu patřil té starší generaci. Častější držení míče a v té době ještě plno sil vyústilo v jejich déle přetrvávající tlak. Nejzkušenější hráč na hřišti a pravidelný účastník této silvestrovské kopané, Bohdan Marinov, zúročil své fotbalové léta a po stylu alá Lafata, není umění běhat, ale dobře se postavit, rozvlnil poprvé síť dorostenecké branky. Za neutuchajících ovací diváků se pokračovalo ve stejném rytmu. Brankář mužů se lehce nudil a kdyby bylo více sněhu, věříme, že za brankou si postaví celou sněhulákovic rodinu. Na druhé straně mládežnický golman skákal z jedné strany na druhou, div, že pod ním nezačala růst nová tráva.

Jenže jak to ve fotbale bývá...nedáš...dostaneš. Po mnoha promarněných šancích se mladíci dostali k špatné rozehrávce obrany a útočník nekompromisní křižnou střelou srovnal na 1:1. Nejen výsledek, ale také hra se vyrovnala a diváci mohli být spokojeni oboustranně rychlou hrou. Některé sóla přes celé hřiště udivovaly i samotné hráče. Přesto mančaft mužů měl v útoku střelce, jenž vybočoval z řady. Po dalších dvou přihrávkách zkompletoval Marinov svůj hattrick. Asi není nutno dodat, co to způsobilo v řadách jeho fanoušků. K jeho smůle díky velké zimě nedošlo na klasickou oslavu známou ze zámořské NHL. Poločasový výsledek 3:1 pro "starší" zajišťoval do druhé půle dostatečný náskok k dodýchání.

Druhý poločas začal tak trošku v duchu toho prvního jen s drobným rozdílem. Po přestávce někteří starší hráči začali šlapat zmrzlou trávu. To naopak mladíci jako by se napili hopsinkové šťávy a rázem jich bylo plné hřiště. K jejich smůle se aktivita neprojevila na změně skóre. Naopak, v řadách "starších" převzali roli ti mladší :-) a postupně se týmu podařilo navýšit skóre až na 5:1. Člověk by si řekl, že je po zápase. Ba ne, po zápase nikoliv, ale po některých hráčích ano. Naopak energie mladých sršela po celém hřišti a tlak na brankáře starších se stupňoval. Centry, rohy, střely ze střední vzdálenosti, individuální průniky. Vše, co snad nabízí učebnice fotbalu. Odměnou pro mladé byly dvě snížení na 5:3. Čas však neúprosně ubíhal a náskok čtyř branek se nakonec ukázal jako dostačující. Po posledním fouknutí do píšťalky a odpískání konce zápasu se řada mužů zhroutila k zemi. Ale i u některých mladších byl rozpoznat výraz, že Vánoce daly zabrat ne jednomu svalstvu.

Podáním ruky soupeři a popřání do Nového roku jsme ukončili fotbalový rok 2015. Jen bych chtěl vyjádřit obdiv mladým a vlastně takto popřát všem sportovcům i nesportovcům do toho Nového roku, že i když se to někdy zdá beznadějné, je důležité zatnout síly a zkusit s tím něco udělat. Za ten pokus a obdiv druhých to stojí.....

Na závěr chci jen uvést, že během zápasu se nikdo nezranil. Žádný fanoušek také neodpadl. Můžu tedy s klidným svědomím konstatovat, že fotbal zvítězil. A doufám, že fotbal zvítězí i v jarní části klubových soutěžích našich družstev, které se teprve začnou připravovat na odvetné zápasy. Žáci, dorost i muži budou hrát o špici tabulky a je potřeba jim popřát hlavně zdraví, zdravého sportovního ducha a plno nadšených fanoušků..... „Sportu zdar a fotbalu zvláště“.

sestava starších: Boháč Martin, Boháč Tomáš, Blahuta Jaroslav, Bukovjan Miroslav, Dudek Tomáš, Gonda Marek, Marinov Bohdan(3 branky), Minarčík Vojtěch, Lednický Aleš, Tománek Pavel(1 branka), Sloboda Lukáš(1 branka)

sestava mladších: Baran David, Brabec Tomáš, Bůžek Adam, Korbáš Vojtěch, Křenek Jakub(1 branka), Křenek Matěj, Onderka Tomáš, Pitr René, Špok Stanislav(1 branka), Šponiar Adam(1 branka), Vavřík Lukáš

autor článku: Tomáš Boháčděkujeme partnerům

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

poslední výsledky

Muži | 21. kolo

TJ Sokol Fryčovice : TJ Sokol Baška 2:1

Dorost | 11. kolo

Nebory/Smilovice : TJ Sokol Baška 0:0

Starší žáci | 19. kolo

TJ Sokol Hukvaldy : TJ Sokol Baška 5:2

Mladší žáci | 18. kolo

SK Beskyd Čeladná : TJ Sokol Baška 2:0

 

příští kolo

Muži 18.05. | 17:00

TJ Sokol Baška : Veřovice

Dorost 18.05. | 14:30

TJ Sokol Baška : SK Beskyd Čeladná

Starší žáci 17.05. | 16:30

TJ Sokol Baška : Finstal Lučina

Mladší žáci 18.05. | 14:30

TJ Sokol Baška : Finstal Lučina

St. přípravka A 29.05. | 16:30

TJ Sokol Baška : 1.BFK Frýdlant n O.

St. přípravka B 29.05. | 16:30

TJ Sokol Baška : 1. BFK Frýdlant n. O. "B"

Ml. přípravka A 22.05. | 16:00

Finstal Lučina : TJ Sokol Baška

Ml. přípravka B 22.05. | 16:00

TJ Pražmo-Raškovice : TJ Sokol Baška

Aktuální umístění

MUŽI: Kompletní tabulka

1 Ostravice 44
2 Palkovice 43
3 Stachovice 42
4 Jeseník n. O. 40
5 Jistebník 38
6 Skotnice 32
7 Veřovice 30
8 Odry 30
9 Fryčovice 21
10 Trojanovice I 19
11 Baška 18
12 Vlčovice 13
13 Klimkovice 13
14 Spálov 10

 


DOROST: Kompletní tabulka

STARŠÍ ŽÁCI: Kompletní tabulka

MLADŠÍ ŽÁCI: Kompletní tabulka 

 

© Fotbal Baška, design by MamiArt s.r.o., vytvořil eABM s.r.o.
TOPlist