Staříč Bašku porazil

V sobotu 23.10. jsme na svém posledním podzimním domácím zápase přivítali, dá se říct, souseda. Tým z nedalekého Staříče, jehož bodové skóre, před tímto pro oba důležitým zápasem, bylo jen o 2 body vyšší, než to bašťanské.

Do zápasu bašťanští fotbalisté vstoupili více než odvážně. Hned ve druhé minutě si v rychlém náběhu vyměnil Matěj Křenek míč s Tomášem Horňákem. Horys Matese vybídl krásnou přihrávkou k ráně z malého čtverce, jenže nakopnutý míč letěl příliš vysoko. O dvě minuty později protáhl přízemní střelou k tyči staříčského brankáře Petr Mroviec, jehož rána ale nebyla příliš prudká. V prvních minutách utkání jsme měli hru pod kontrolou, hosté se k balonu dostávali jen sporadicky. Jenže nic zásadního jsme z úvodního tlaku nevytěžili. To hostům stačilo počkat. Počkat na chybu a ta přišla. Po naprosto jednoznačné zakázané malé domů jsme čelili nepřímému kopu ze vzdálenosti pokutového kopu. Nic nepomohla dlouhá zeď. Hostující Kaulinec míč propálil přesně do díry, která nebyla pokrytá a my tak od 12 minuty opět prohrávali. Přes obdrženou branku se obraz hry prakticky vůbec nezměnil. Baška držela míč a tlačila se do zakončení. Trpěla však jeho kvalitou. Ani střela Toma Klimundy, ani petelice Michala Dobiáše mezi tři tyče nesměřovaly. Hosté se o slovo přihlásili ve 26 minutě. Míč v naší šestnáctce se po několika dotecích odrazil do náběhu stařičského borce. Jeho ránu naštěstí naši obránci stihli zablokovat. O čtyři minuty později, po špatné rozehrávce naší obrany, pelášil hostující útočník sám na Kubu Řízka, který jej však s pomoci Davida Barana vychytal. Před poločasem stihl na sebe upozornit Tomáš Horňák. O branku jej v prvním případě, kdy prudce vystřelil do protivky brankáře, připravil právě strážce stařičské branky. Minutu před koncem poločasu se pak Tomáš dostal k nádherně protáhnutému míči za obranu. Bohužel, na místo očekávané střely na bránu přišlo zaškobrtnutí a následné honění míče k rohovému praporku. Půli jsme tedy prohráli.

Také do druhé půle domácí hráči doslova vlétli. Ve 47 minutě se marně Dobiáš natahoval na Horňákův střílený centr do malého vápna. O minutu později hostům prošlo podkopnutí našeho útočníka v pokutovém území. V 50 minutě Křenek nádhernou prostrkávačkou mezi hostující obránce vybídl k náběhu Lukáše Slobodu. Jeho náběh na brankáře ale stihli hostující obránci zablokovat a velká šance tak zůstala bez brankového vyústěni. V 58 minutě se z přímého kopu o slovo připomněli hosté. Ránu však obránci zablokovali na rohový kop, který se však podařilo bez větších problémů odehrát do bezpečí. Naprosto odlišnou situaci ale přinesl hostující roh v 69 minutě. Nikým neatakovaný stařičský Jukl bez problému uklidil míč do naší sítě. 0:2. Tato lekce z trestání chyb Bašku nezlomila. V 72 minutě Tomáš Podžorný doslova namazal krásný míč do pokutového území Staříče. Dobiáš přitlačil přízemní střelu k tyči a vykřesal branku naděje. Jen o pár chvil později nám opět zatrnulo. Bašťanská ofsajdová past nesklapla a hostující útočník běžel sám na našeho brankáře. Ukopl se a Baška mohla i nadále doufat. Podžorného halfvolejový pokus v 83 minutě hostující obrana srazila na roh, který s obtížemi uklidila do bezpečí. Poslední velkou šanci, jak urvat alespoň bod z utkání dostal domácí Dobiáš po odpískaném faulu na hranici šestnáctky. Přímým kopem však bránu netrefil a hosté si tak cenné vítězství již uhlídali.

Co napsat závěrem. Branky jsme dostali po školáckých chybách a ta naše přišla dost pozdě.

Baška vs. Staříč 1:2 (0:1)

Autoři branek: 12' Kaulinec (0:1), 69' Jukl (0:2), 72' Dobiáš (1:2)

Sestava TJ Sokol Baška: J. Řízek - P. Třeštík (46. L. Sloboda) , M. Dobiáš, P. Mroviec (75. A. Kautský), M. Lys - F. Žilavý (65. T. Podžorný) , T. Klimunda, L. Vavřík, M. Křenek, T. Horňák

Sestava FK Staříč: L. Smetana - T. Quitt (75. R. Jirát) , P. Jukl, D. Kocián - S. Matula (90. Z. Říha), J. Vokoun (76. J. Petržela) , J. Vandas (90. P. Klečka) , K. Trčka (90. P. Klečka) , L. Kaulinec - I. Kolář, S. Musálek

ŽK: 57. M. Dobiáš , 58. T. Klimunda , 86. D. Baran - 16. S. Musálek , 63. J. Vandas , 81. R. Jirát , 90. L. Smetana .