V Pržně rozhodl druhý poločas

Pržno vs. Baška 1:4 (0:0)

V sobotní odpoledne čekalo tým Bašky derby proti Pržnu. Bylo to třetí venkovní utkání Bašky v řadě od zahájení OP. Po minulém smolném utkání, kdy bralo body šťastnější mužstvo Nebor, byli hráči Bašky připraveni v derby zvítězit a přivézt 3 body za vítězství. Sestava a počet hráčů k utkání se sice zmenšil a na lavici náhradníků byl převlečen i trenér Ručka jako třetí náhradník. Chyběl potrestaný Baran za vyloučení, zranění Novák, Michálek J. a Podžorný, a dovolenkující Kaňák s Lysem. Domácí Pržno před dnešním utkáním figurovalo před Baškou se ziskem 4 bodů za domácí výhru s Janovicemi, na které měl velký podíl bývalý ligista – zkušený Lubor Knapp, když vstřelil 2 branky. Minulý týden přivezlo Pržno bod z Písku. Do zápasu nastoupila Baška s pětičlennou zálohou a na hrotu hrajícím Slobodou. Začátek byl ze strany Bašky opět takový nemastný, neslaný s pomalými přihrávkami v obraně, naštěstí však s pozorným brankářem Kimlou, který byl připraven hasit případné prošlé balóny za bašťanskou obranu. Pržno mělo vepředu nepříjemného Djerziče, jehož zákroky a souboje dost pocítili hráči Bašky na vlastní kůži a to včetně brankáře Kimly, který s ním přišel do kontaktu, když vyběhnutím mařil šance domácím, kteří se snažili hrát dlouhé míče za obranu Bašky. Baška se snažila prosadit po stranách přihrávky do volného prostoru na nabíhající hráče. Podařilo se jí tak dostat několikrát do šancí po průniku Slobody nebo Horňáka. Ten měl ovšem v první půli vyschlý střelecký prach, když první svou příležitost při průniku z boku zahodil tvrdou střelou nad branku a při druhé mu zase chyběla razance a přesnost, když trefil jen domácího brankáře Staňka. Také Pržno mělo příležitost ke vstřelení branky, když po avizaci pomezního sudího Mudry zapískal rozhodčí Petroš trestný kop asi dva metry za šestnáctkou. Kupodivu tento trestný kop nezahrával zkušený Knapp, míč přenechal svému spoluhráči. Ten mířil k levé tyči z pohledu brankáře Kimly, který robinsonádou tento trestný kop vytlačil na rohový kop. Těch měli domácí několik v obou poločasech, ovšem žádnou větší šanci jim nepřinesl i přes výškovou převahu. Několik rohů odvrátil Vavřík, který byl pilířem zadních řad Bašky. Baška po pomalejším rozjezdu má další možnosti, zleva se prodral Kocúr, ale jeho střelu likviduje domácí Staněk. Stejně tak další příležitosti zůstanou neproměněny. Domácí Pržno zahrozilo na konci prvního poločasu, kdy se po jednom průniku dostal do šance Djerzič, jehož střela skončila na tyči, míč se odrazil zpět do hřiště a opět k domácímu hráči, který se snažil míč usměrnit k druhé tyči bašťanské branky. Tam se ovšem stačil přesunout bašťanský brankář Kimla a výborným zákrokem zabránil domácím vstřelení branky. Ještě jednu příležitost mělo Pržno a to Lubor Knapp, který dokázal projít přes tři hráče Bašky a dostal se až k vyběhnutému Kimlovi, naštěstí svou střelu neusměrnil do branky, ale skončila mimo. První poločas tak skončil nerozhodně a fanoušci si říkali, že kdo dá dnes první gól, tak zřejmě vyhraje.

Baška si v kabině rozebrala první půli, podpořili se a šli do druhé půle s tím, že musí domácí tým přehrát zvýšeným pohybem a aktivitou a využít toho, že jsou rychlejší a mají větší fyzičku. Což se podařilo a vstup vyšel Bašce velmi dobře. Už ve 48 minutě se prodral k domácí bráně z pozice pravého obránce Horňák, vnikl do šestnáctky a běžel podél brankové čáry. Svou situaci vyřešil tak, že se rozhodl místo přihrávky pod sebe střelou na branku, míč se dostal mezi nohami brankáře a tyčkou do branky a Baška se radovala z vedení 1:0. Nadále podnikala průniky a hledala volné hráče vepředu. Při zabránění jedné takové šance se zranil domácí špílmachr Knapp, když si při běhu a následném odkopu poranil přitahovač svalu a musel střídat. Baška pokračuje ve svém tlaku a získává míče už na polovině Pržna. Pěkná akce přichází v 66.minutě, když kolmici vybídne Křenek rozběhnutého kapitána Slobodu, který se dostane za domácí obránce a když je v šestnácte tak střelou kolem brankáře Staňka zvyšuje vedení Bašky na 2:0 a jde se radovat k sektoru, kde jsou bašťanští fanoušci. Dvoubrankový náskok by už Baška neměla ztratit. Domácí vystřídají hráče, aby se podařili ještě utkání zdramatizovat. Ovšem po střídání Bašky udělá domácí obránce chybu, když po rozehrání „bekule“ míč nahraje na šestnáctku, kde je bašťanský Adam Šponiar, který nabídnutou možnost využije a křižnou střelou zvyšuje na 3:0. To běžela 78. minuta. Tohle skóre vydrželo šest minut než se znovu měnilo. Pěkný gól přidal Filip Žilavý, který se rozběhl z pozice levého obránce, dostal míč na polovině soupeře a pronikl až do šestnáctky domácích, když si udělal slalom z domácích hráčů a po kličce i domácímu gólmanovi dopravil míč až do branky a Baška se ujala vedení 4:0. V závěru došlo ještě k redukci skóre, když po trestném kopu domácích přizvedl míč hlavou bašťanský Třeštík a „pokazil“ tak čisté konto, dnes pozornému a dobře chytajícímu Kimlovi. Derby tedy končí vítězstvím Bašky 4:1. Také dnes kluci předvedli zodpovědný a pěkný výkon, především druhý poločas se musel fanouškům líbit.

Už příští týden nás čeká další derby a to proti Janovicím. Utkání se už uskutečním na domácím hřišti v Bašce, které jsme přes léto regenerovali a také bylo zabudováno zavlažování. Takže zveme fanoušky Bašky, aby přišli v hojném počtu podpořit tým Bašky. V předzápase nastoupí bašťanský dorost proti týmu Hukvald.

Branky: 48. Horňák, 66. Sloboda, 78. Šponiar A., 84. Žilavý, 87. vlastní Třeštík

ŽK: Hradil – Vavřík

Sestava Bašky: Kimla – Horňák, Vavřík, Klimunda, Žilavý – Mroviec J. (78. Kautský), Šponiar, Křenek (76. Mroviec P.), Třeštík – Sloboda

Trenér: Josef Ručka
Vedoucí družstva: Tomáš Kautský