TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Baška vybojovala výhru v penaltovém rozstřelu

V druhém zápase letního Bustan cupu na nás čekal oříšek v podobě horké půdy ve Fryčovicích. A k tomu se přidalo i dopolední dusno. Nepříjemný pařák od ranních hodin dal tušit, že kdo bude chtít zvítězit, bude muset dát do zápasu opravdu vše.

Prvních deset minut bylo spíše jen oťukávání soupeře a rozdýchávání nechutného parna. Z tohoto úvodu vzešel jen domácí roh a zakončení daleko do sousední zahrady. To Baška po této předehře začala trochu aktivněji. Kaňák vyslal kolmici za obranu. Zleva si naběhl Kocúr a v 16-tce vyslal pumelici na branku. Jeho pokus však byl zblokován na roh. V 11. minutě si našel míč Křenek a z 23m vyzkoušel pozornost golmana Fryčovic. Střela však o několik decimetrů minula tyč. Ve 13. minutě po rychlém vhazování si domácí forward posunul míč k 16-tce Bašky a křižnou střelou chtěl překvapit Platoše. Jenže ani tato střela netrefila prostory branky. V 17. minutě Baška předvedla rychlou kombinaci v před a přenesla hru na polovinu Fryčovic. Křenek udělal několik rychlých kroků, nachystal si míč na pravou a prudkou ránou nepříjemně zaměstnal domácího brankáře. Neboť míč mu vypadl z rukavic a před dotírajícím Kocúrem ho jen tak tak znovu chytil.

V 18. minutě už udeřilo, ale do bašťanské branky. Domácí kopali roh, obrana míč nedůrazně odkopla k lajně. Další hráč si míč připravil a nacentroval na zadní tyč, kde rozhozená obrana Bašky jen přihlížela hlavičce, která křižně zapadla ke vzdálenější tyči 1:0. 21. minuta mohla přinést vyrovnání. Michálek ve středu hřiště obral soupeře o míč. Nabídl ho Křenkovi do běhu a ten již v 16-tce těsně míjí domácí tyč. Hned po rozehrávce se k míči opět dostane Baška. Prudkou kolmici za obranu si našel Sloboda, ale jeho první nájezd na brankáře skončil vítězstvím domácího strážce svatyně, když skluzem pod nohy odrazil míč k autové lajně. Míč však v autu neskončil. Doběhl si pro něj Kocúr a rychlým slalomem se dostal těsně před brankáře. Střelu do protipohybu golman bravůrně vyrazil rukou. Hned z této šance zahrozily i Fryčovice. rychlým kontrem se dostali na hostující polovinu. Útočník vyhrál souboj se stoperem. Úplně volný se rozhodl k zakončení a z 16m prudkou střelou přestřeluje bašťanskou branku. 26. minuta a opět rychlý brejk domácích. Okamžitá rozehrávka po faulu a nepokrytý kraj hřiště. Útok dva na jednoho skončil prudkou ranou, kterou musel Platoš těžko vyrážet na roh. Následující roh si našel naběhnutého hráče na první tyč a z voleje trefuje prostory pod břevnem. Platošův reflex zabraňuje nejhoršímu. Z dalšího rohu se již nic neurodilo a hra se rychle přenesla na druhou stranu. Křenek dloubáčkem vybídl Slobodu k souboji s vyběhnutým brankářem. Jeho obhození si ujmul Kocúr a střelu šajtlí zamířil mezi tři tyče. Jenže obránce stál na svém místě a hlavou zabránil jistému gólu. A hned se hra přenesla na bašťanskou stranu. Útočník z boku obešel Kaňáka a namířil si to do velkého vápna. Křižnou střelu na zadní tyč však vyboxoval Platoš pryč. Aktuální převaha domácích vyústila ve velkou chybu obrany Bašky. Po ztrátě u lajny se hráč Fryčovic dostal do 16-tky z boku. Nahrávkou do druhé vlny nachází spoluhráče a ten umístěnou ranou do protipohybu natahuje Platoše. Další skvělý zákrok. O minutu později další zbytečná chyba obrany, faul a přímý kop z 20 metrů. Střelu přes zeď Platoš opět vyráží. Leč vyražený balón se dostal k domácímu hráči a ten z úhlu trefuje tyč. V této pasáži Baška ohrozila branku jen jednou a to když z rohu nákop zamířil přímo do branky a domácí brankář se musel hodně natahovat, aby neinkasoval z rohu. Dokonce i za cenu zranění. A přichází další hrubka v podání hostující obrany. Nedorozumění stoperů využil domácí hráč navedl si míč blíže k 16-tce a ranou protahuje Platoše, i když střela mířila nad břevno. Ve 37. minutě i hosté po delší době zakombinovali a po několika narážečkách se dostal k centru Sloboda. Přízemní pas na penaltu si našel Kocúr. Jenže střela mu nesedla a trefuje míč do rukavic. 38. minuta a velká šance Fryčovic. Skluzem uloupený míč na půlce, pas na kraj a brejk na brankáře. Blafák však Platoš ustál a svým pohybem vyhnal soupeře do kraje a střelu opět vyrazil na roh. 41. minuta výkop brankáře. Baran špatně odhadl dopad a míč proskočil za něj. Útočník měl cestu volnou. Z hranice velkého vápna mířenou střelou trefuje těsně mimo branku. První půle byla rozdělena na dvě fáze. V té první Baška neproměnila řadu šancí a snažila se kombinovat. V druhé části se to otočilo. Jen díky neschopnosti domácích střelců skóre zůstalo pro Bašku ještě příznivé.

Jak bylo venku dusno, tak o přestávce možná bylo i v hostující kabině. Neboť hned v první minutě si vzal míč na kopačky Kocúr a slalomem přes celé hřiště se prokličkoval až před brankáře, kde byl podkopnut. Nařízenou penaltu s přehledem proměnil Šponiar 1:1. 4. minuta druhé půle přinesla krásnou střelu domácích z 25m. Ač se Platoš natahoval jak chtěl, míč trefil břevno. V 55. minutě opět zazvonilo břevno. Akorát na druhé straně. Horňák pěkným pasem vysunul Slobodu a ten si to namířil z boku na brankáře. Střelou však trefuje horní tyč. V 57. minutě Horňák předvedl sólo přes celé hřiště. Mohl si navést míč do velkého čtverce, ale jemným centrem našel na druhé straně rozběhnutého Kocúra. Ten si zpracoval a prostřelil padajícího brankáře 1:2. O chvíli později se Sloboda na lajně rozběhl k soupeřovic bráně. Jenže o míč přišel, následný brejk obrana Bašky nezachytila a hasit musel až Platoš. Tentokrát si však počítal nedovoleně a hráče při blafáku srazil. Penalta a 2:2. V 61. minutě Kocúr centruje do malého čtverce. Sloboda na míč nedosáhne, ale doběhne si pro něj na kraj hřiště. Po posunutí do 16-tky jde do šprajcu s obráncem a míč k údivu všech skončil pod padajícím brankářem 2:3. Jenže Fryčovice s mladým týmem se vůbec nechtěly spokojit, že by měli doma prohrát. A tak hned o tři minuty později opět zaútočili. Akce zastavena 25m od branky. Přímý kop jen lehce zapadl za naši obranu a nikým neohrožován si útočník nasměřoval hlavičku k tyči. 3:3. A aby se diváci hned nenudili, okamžitě z rozehrávky se dostal k míči Šponiar, naservíroval geniální uličku Slobodovi. Ten se řítí s mladým Martinem Romanem sám na brankáře. Sloboda nabídl ještě přihrávku nové posile Bašky, jenže ta si neuhlídala ofsajdové postavení a střela do prázdné branky nemohla platit. O dvě minuty později, Fryčovice nakoply balón do naší obrany, brankář se stopery se nedomluvili a skákající míč útočník posunul za naši obranu. Naštěstí i zde si příjemce nahrávky nepohlídal ofsajd a branka nebyla uznána. V 70. minutě Křenek ustál několik soubojů, v tom posledním skluzem trefuje uličku mezi obránci. Tam si nabíhá Kocúr a svůj nájezd na brankáře proměňuje v branku 3:4. Hra, kterou diváci viděli sem tam obsahovala chyby, ale nasazení a hra dopředu se jim musela líbit. A určitě k tomu přispěla čtvrtá branka domácích. V 75. minutě domácí zahrávají další z jejich nepříjemných rohů. Jemnou tečí na malém čtverci se míč dostal na 16-tku. Nabíhající hráč krásnou ranou do šibenice srovnává skóre na 4:4. V 80. minutě domácí zahrozili další akcí. Kdy centr z boku do 16-tky si útočník zpracoval a ranou rozvlnil síť, naštěstí jen tu boční. Poté se již nic vážnějšího nestalo a borci si to mohli rozdat v penaltách.

V penaltovém rozstřelu o třech střelcích Baška vyhrála 2:1 a připsala si vítězství nad mladým mužstvem Fryčovic.

Musím ocenit tři věci. A to naprostý přehled rozhodčího, který zbytečně nekouskoval hru. Druhá věc je s tím spojená. I když chtěl každý tým vyhrát, chlapi hráli disciplinovaně a slušně. A třetí věcí je, že ač panovalo tropické dusno, opravdu se hrálo až do konce a výčet šancí jen ukazuje, že hra měla spád a úroveň. Příštím zápasem zakončíme první kola. Soupeřem nám bude tým Staré Bělé.

Fryčovice vs Baška 4:5 (pk 1:2) - 3x Kocúr, 1x Sloboda (pk 1x Michálek, 1x Horňák)