Každá série jednou končí

Po třech vysokých výhrách s týmy ze spodu tabulky, jsme přivítali na našem trávníku nevyzpytatelné Nošovice. První zápas jsme vyhráli s odřenýma ušima rozdílem jedné branky a bez obdržené branky. Sobotní zápas jsme chtěli hrát v podobném duchu akorát těch branek jsme chtěli přidat více.

Od první minuty Baška kontrolovala hru a hostům skoro nepůjčovala míč. V 6. minutě se mohla přání Bašky vyplnit. Od vstřelení branky nás dělilo pár centimetrů. Šponiar se postavil k rohu, zakroutil centr před pokutový puntík. Do volného prostoru vběhl Křenek a hezkou hlavičkou orazítkoval tyč. Míč se odrazil do náruče brankáře stojícího na brankové čáře. V 10. minutě bašťané předvedli hezkou kombinaci započatou stoperem Baranem. Z obranné situace si posunul míč na polovinu, přesným prudkým pasem mezi obránce našel nabíhajícího Lyse. Ten si ještě potáhne k brankové čáře a dává pod sebe na penaltu. Úplně volný Šponiar se jen mohl zeptat brankáře kde to chce. Bohužel mu míč skočil a místo střely na branku trefuje nad branku do korun stromů. V 19. minutě Baška zahrává přímý kop z nějakých 20 m lehce z boku. Prudkou střelu brankář hostí neudržel. Dobíhající Křenek střílí do branky. Jenže tam zůstal jeden z obránců Nošovic a z pozice, kde by měl být brankář, vykopává balón mimo tři tyče. Přichází 25. minuta a obrovský šok pro domácí. První možnost Nošovic ohrozit branku Bašky a hned se radovali z úspěchu. Prudký rohový kop nezachytil ani obránce u tyčky ani na malém čtverci. Míč proletěl kolem všech až na zadní tyč, kde úplně volný hráč krkolomně trefuje prázdnou branku. 0:1. Domácí se nechtěli smířit s tímto stavem a hned se vrhli do útoku. Ve 29. minutě rychlá akce Bašky po ose Lys, Šponiar, posunutí za obranu na Kocúra. Kocúr si potáhl míč z boku do 16-tky, položil si vyběhnutého brankáře a dává zpětnou nahrávku pod sebe na volného Šponiara. Střelu mířící do branky na poslední chvíli někdo z obránců lehce tečuje hlavou nad nošovickou svatyni. Do konce prvního poločasu zbývalo ještě 15. minut. V těchto minutách si hlavně bašťané dali pauzu od nějakého útočení a hrálo se vesměs uprostřed hřiště. První poločas tedy vyšel lépe hostujícímu celku díky jedné akci, kterou dokázal proměnit.

Do druhé půle se nastupovalo s tím, že se asi obrázek hry nezmění a domácí se budou snažit hosty přitlačit před svou branku. V 51. minutě Kocúr utekl všem po autové lajně, navezl si to k 16-tce a prudkým centrem po zemi hledal spoluhráče na malém čtverci. Tvrdou ránu nošovický stoper, stojící 2 metry před brankou, horko těžko uklidňoval a mohl být rád, že kolem něj nebyl nikdo z bašťanů ba že si míč nesrazil do branky. V 56. minutě přichází druhá šance Nošovic. Hra se přesunula na naši pravou stranu. Levý záložník centruje do naší 16-tky. Ani jeden ze stoperů však centr nezachytil a na druhé straně číhající ofenzivní hráč prásknul do míče a trefuje opačnou stranu než kde stál Michálek. Přesně k tyči. 0:2. Těžká to rána pro Bašťany. Stále dost času o něco se pokusit. V 65. minutě Novák ustál souboj u rohového praporku prudkým centrem trefuje místo před brankářem, jenže tentokrát míč nikdo nezasáhl. Centr, který prošel celým malým čtvercem se dostal k nošovickému obránci. Ten posunul na kolegu. Následující 50 metrový sprinterský souboj s Lysem podél autové lajny zakončil dlouhým nákopem do naší 16-tky. Ani tentokrát stopeři nezvolili správné rozestavení a jediný hostující hráč, který byl úplně volný parádně z voleje trefuje tento centr. Střela mu sedla a i když šla skoro doprostřed, přesouvající se Michálek neměl šanci takovou ránu vytěsnit. 0:3. Tato branka zmrazila veškeré snahy Bašky nějak zkorigovat nepříznivý vývoj. A vlastně i celou hru až do konce zápasu. Sem tam se domácí ještě dostali před velký čtverec, ale veškeré střelecké pokusy končily mimo tři tyče nebo brankář pochytal. Minutu před koncem jsme ale zapomněli na zadní vrátka a hostující hráč dostal pas za naší obranu a míří si to na Michálka. Nic nevymýšlí leč se za ním žene jeden ze stoperů. V 16-tce stačí ještě vystřelit mimo tři tyče, ale náš obránce ve snaze ho zastavit, ve skluzu ho podrazí. Následuje penalta a čtvrtý zářez do naší branky 0:4.

Nošovicím se tedy podařilo prolomit bašťanskou domácí neporazitelnost stylem "když vy nedáte branky, tak my je budeme dávat za vás". A tím vlastně ukázaly, že třetí porážka Bašky v letošním ročníku, měla pro tyto utkání něco společného. Ať už v Janovicích, ať už v Hukvaldech a teď i na vlastním hřišti. Ofenzivní hra, která se musí líbit divákům, a kterou chceme hrát, přináší i černou stránku. Pokud se nedá vedoucí branka do určité doby, přichází zlom, kdy soupeř má ojedinělou akci a okamžitě vstřeluje gól. Před námi je poslední zápas tohoto roku. Na jaře pak ještě dvě utkání jako dohrávky. Dlouhá zimní pauza nám dává příležitost některé věci prostě řešit jinak a "snad" připravit se na velmi těžká utkání ve skupině o všechno.

Baška vs. Nošovice 0:4 (0:1)

Sestava Baška: Michálek P. - Vavřík (75' Kaňák), Baran, Klimunda (56' Horňák), Michálek J. - Kocúr (64' Fišer), Křenek, A. Šponiar, Lys - Sloboda (60' Novák), Quitt

Trenér: J. Šponiar