První jarní porážka

Třetí venkovní zápas a potřetí těžký soupeř. Z předešlých dvou jsme vždy vyválčili bod a tak i tentokrát jsme chtěli soupeře potrápit a nedat mu body zadarmo. Přesto jsme trochu od prvních minut navázali na ne moc podařený zápas s Hrádkem. Ze začátku se herně vůbec nedařilo a Lískovec se zkušenými hráči dokázal každou malinkou chybičku trestat okamžitým výpadem na naší polovinu. Mírnější tlak domácí hned v osmé minutě zužitkovali. Po nekvalitních odkopech z bašťanské obrany se míč dostal za 16-tku, kde stál úplně volný hráč Lískovce. I přes docela dost času, kdy by si většina hráčů míč zpracovala a pak vystřelila, domácí snajper to sebral volejem a trefil se náramně. Bezmocný Platoš už jen proletěl vzduchem. 1:0 . O 4 minuty později bylo ještě hůře. Přímý kop proti Bašce. Vzdálenost cca23m. Kapitán Třeštík se ještě domlouvá s rozhodčím, Platoš si akorát postavil zeď a vrací se na své místo, když v tom domácí hráč se rozběhne a trefuje do protipohybu našeho brankáře. 2:0 . Tato branka přivedla na hřiště vztek Bašky a požadování opakování standardní situace. Podle pravidel zcela oprávněně. Jenže rozhodčí byl tento zápas pánem na hřišti a řešil situace podle svého uvážení a ne podle pravidel. Tento okamžik jakoby nakopl bašťanské hráče a nalil jim do krve adrenalin. Ne jen, že se začala hra vyrovnávat, ale v některých úsecích byla i lepší. V 18. minutě to předvedla levá strana. Na kraji hřiště se k míči dostal Fišer. Bez okolků a strachu se vydal směr pokutové území. Objel si několik hráčů a dostal se až do velkého čtverce domácích. Lískovecký obránce nezachytl pohyb Fišera a když probíhal kolem něj, podkopl ho. V tu chvíli 160 diváků a 22 hráčů na hřišti očekává penaltu. Jenže pan rozhodčí si usmyslil, že si nebude špinit píšťalku foukáním a nechal pokračovat ve hře dál. To samozřejmě vzbudilo vášně jak mezi diváky, tak na hřišti. Bohužel tyto výroky sudího nejenom, že poškodilo Bašku, ale hlavně znechucuje samotné hráče a diváky, kteří si ještě zaplatili vstupné, aby se mohli podívat na kvalitní kopanou. Jeden člověk na hřišti otráví, několika desítkám lidí, sobotu. A to se přece vyplatí. Další minuty patřily né moc pohledné kopané. I když ve 26. minutě se domácí blýskli hezkou kombinací uprostřed, následným pasem do rohu hřiště a pěkným centrem na malé vápno. Domácí útočník z tutové pozice přestřelil. O chvíli později chtěli zahrozit i bašťané, jenže co čert nechtěl, na pomezní čáře se pohyboval rozhodčí Pokluda. Nádhernou přihrávku z poloviny hřiště mezi stopery si našel rozběhnutý Sloboda a už přebíral míč aby utíkal na brankáře sám. Praporek vzhůru, ofsajd. Kdybych to neměl přímo na očích a dalších 30 lidí taky, neřekl bych ani bůůůů, jenže Sloboda si ofsajdovou pozici ne že pohlídal, on vybíhal z hloubky pole. Takže to už začalo připomínat, že nehrajeme proti 11, ale 12. Takže se zase diskutovalo, diváci do konce půlky už viděli prd.

Poločas byl za námi, co vymyslet na domácí abychom to nevzdali a jen nekecali? Vymysleli jsme tu nejlepší strategii. prostě na ně vlítnem, není co ztratit. A ejhle. Začala druhá polovina a bašťané byli rázem všude. 46. minuta po chybě domácí obrany první střela kousek od tyčky, 48. minuta Klimunda napřáhl z 30m a jen o pár centimetrů minul tyčku. V 50 minutě obrovská šance Fišera. Dostává centr do pokutového území a z místa kde je puntík penalty zcela sám zkouší volejem, jenže přímo do náruče brankáře. A přichází klasická věta..."nedáš, dostaneš"... 51. minuta Baška rozehrává zezadu. Přichází nahrávka před 16-tku mezi stopery, ti se špatně domluvili a ani jeden nevěděl kdo bude hrát míč. Lískovecký útočník to vycítil a vběhnul mezi ně. Špičkou boty jim mičudu vypíchl a to stačilo na to aby i o kousek stojící Platoš jen přihlížel, jak se kulatý nesmysl kutálí do branky 3:0. V 54. minutě už to bylo hodně špatné. Domácí vyprodukovali hezkou kombinaci uprostřed hřiště. Hra se přenesla do našeho pok. území. Z rohu 16-tky naservíroval lískovecký hráč krásný centr na malý čtverec, kde si naběhl útočník a rybičkou zvyšuje na 4:0. Skóre nebylo vůbec hezké, ale Bašťani jakoby se chtěli prát s osudem a snažili se dál hrát aktivní fotbal. Chvíli po rozehrání ze středového kruhu, se k míči dostal Kocúr, navedl si míč na přijatelnou vzdálenost a výstavní střelou opět míjí tyč domácí svatyně i s pomocí teče golmana. Následný roh mohl být veselý, jenže Vavřík z 8m hlavou netrefil svatyni. V 69. minutě Vavřík obehrál domácího obránce svým typickým skluzem, rychle se zvedl a nahrál volnému Slobodovi na hranici vápna. Žádné vymýšlení, razantní placírka k tyči a je sníženo na 4:1. O pět minut později Kocúr si přilepil balon ke kopačce a od středového kruhu proběhl kolem všech stojících sloupů. Dostal se až před brankáře. Razantní střelu domácí brankář tak tak vyrazil. Škoda, že se míč tentokrát kutálel kousek od branky a né do ní. Baška se snažila stále aktivní hrou napadat domácí. V 88. minutě se jí to však nevyplatilo. Lískovec založil rychlou protiakci po straně hřiště. Zkušený záložník si zaběhl do rohu 16-tky, počkal si na druhou vlnu a hezkou zpětnou přihrávkou na pokutový puntík vybídl kolegu ke skórování a uzavření výsledku 5:1.

Výsledek je relativně krutý, hlavně za tu druhou polovinu, kdy diváci mohli vidět svižný fotbal plný hezkých akcí. Jenže tentokrát nás pozlobila produktivita a místo toho abychom dotáhli soupeře výsledkově, tak soupeř nám ukázal jak se to dělá. Ze začátku využil benevolentnost rozhodčího a následně využil našich školáckých chyb. A za chyby se platí. Doufám tedy, že příští týden Nebory ochutnají naštvanost bašťanských hráčů a ti navážou na výborný výkon z druhé poloviny v Lískovci.

Lískovec vs. Baška 5:1 (2:0)

Sestava Baška: Platoš - Baran D., Pokluda, Vavřík, Klimunda (58' Boháč M.) - Fišer (50' Novák), Bílek (63' Quitt), Třeštík, Lys - Sloboda, Kocúr

Autor branky Bašky: 70' Sloboda

Trenér: Jak Šponiar