Spravedlivá remíza v Kozlovicích

Byla krásná slunečná neděle. Co může člověk v takový den dělat? Grilovat, zajet si výlet a nebo si zajít na fotbal. Bašťanští vyrazili do nedalekých Kozlovic k druhému utkání jara. Po předchozí výhře nad Hukvaldami jsme chtěli potvrdit na hřišti týmu z čela tabulky, že budeme kvalitním soupeřem.

Baška, ale i kozlovičtí hráči se do zápasu pustili s chutí. Již ve třetí minutě, po faulu na drze pronikajícího Slobodu, zahrával Adam Šponiar přímý kop z 18 metrů. Nasměroval jej mířil k tyči, ale jeho rychlost dovolila domácímu brankáři včas zareagovat a vytěsnil tak míč na roh. Rozehraná standardní situace našla hlavu Slobody, který poslal míč jen těsně nad domácí bránu. V 8 minutě si vybral slabší chvíli náš obránce, který včas nedostoupil svého hráče a kozlovičtí opět utíkali na naší branku v přečíslení. Naštěstí je špatná přípravka zastavila ještě před naší šestnáctkou. V 10 minutě mohlo být v našem týmu veseleji. Mohlo, ale nebylo. Roman Kocúr se dostal po centru, který prolétl celou šestnáctkou, k míči. Jeho hlavička však jen trefila tyč. O minutu později mohl zavěsit Adam Šponiar, nicméně přízemní skákavá střela skončila vedle branky. Lehkou převahu hostů pak převzali domácí, kteří se dalším rychlým brejkem do naší obrany dopracovali k obrovské šanci. Zpětnou přípravkou vybídl útočící kozlovický hráč svého nabíhajícího spoluhráče k prudké střele, která vyprášila Romanovi Platošovi rukavice. O dvě minuty později jsme mohli sledovat další rychlý průnik domácích. Tentokrát však skončil slabou střelou v rukavicích našeho brankáře. Z následujícího protiútoku se probojoval do velké šance Kocúr, ale jeho přízemní střelu kozlovičtí zblokovali a odvrátili do bezpečné vzdálenosti.

Rychlé tempo úvodní půlhodiny bylo divácky velice zajímavé. Šance byly k vidění na obou stranách a čekalo se jen na gól. Ten bohužel přišel do naší branky. Ve 26 minutě jej vstřelil domácí Slanina. Ukázkovou souhrou se kozlovičtí prokombinovali až do malého vápna Bašky. Útočící hráč zvládl i souboj se stoperem Pokludou a nabídl zpětnou přihrávkou míč dobíhajícímu spoluhráči. Ten nepohrdl. Nikým neatakován, bez problému, prostřelil naše obránce snažící se zblokovat střelu na brankové čáře. Z tohoto direktu jsme měli velký problém se vzpamatovat. Nervozita a zbrklost na našich kopačkách vháněla kozlovickým hráčům krev do žil. Odkopávané míče se nám vracely rychle zpět a obrana tak neměla možnost dlouho vydechnout. Z toho pramenily také fauly. Po jednom z nich napřáhl domácí záložník k dalekonosné pumelici ze 30 metrů. Platoš musel na dvakrát míč krotit, ale podařilo se tuto šanci ustát. Poslední zajímavý okamžik prvního poločasu byl ale na kopačkách bašťanů. Dalibor Urban se probil s míčem až před velké vápno, kde se mu podařilo míč protáhnout na Romana Kocúra. Roman byl sice již sám před brankářem, ale ukázkové vyběhnutí domácího strážce svatyně mu zmenšilo střelecký úhel a tak se míč nepodařilo prostřelit do vytouženého prostoru.

Hosté začali podobně nepovedeně také druhý poločas. Hned v první minutě jsme ztratili míč a kozlovický hráč běžel sám na Platoše. Balón mu však k našemu štěstí utekl mimo prostor, který by našeho brankáře ohrozil a dobíhající obrana situaci již zvládla. Vymalováno mohlo být o minutu později. Domácí záložník trefil břevno naší branky a jen centimetry nás tak dělily od pohromy. Začátek poločasu jsme opravdu nechytili. Teprve pomoc domácích obránců v podobě nedorozumění nás nakopla. Sloboda měl v tu chvíli na své hlavě vyrovnání, ale bohužel se mu osamocenému na malém vápně nepodařilo trefit odkrytou bránu. Lukáš Sloboda byl také ústřední postavou další šance. Ustál souboj se dvěma obránci, dloubnul míč na Toma Quitta, ale ten nezamířil do, opět, odkryté branky. přes tyto dvě šance byli i domácí směrem dopředu nebezpeční. Po jednom z rohů Bašku zachránil Roman Platoš vyškrábnutím míče směřujícího k tyči na další roh. Z něj následovala nebezpečná hlavička, která směřovala těsně nad naši branku. Po hodině hry měl na kopačce vyrovnání Quitt. Jeho střela jen těsně minula branku, a tak se stále čekalo na další gólové rozuzlení. Zvýší domácí vedení, nebo se podaří Bašce vyrovnat? Šance byly na obou stranách, jen se trefit. Čerstvé síly a chuť se zápasem něco udělat si přinesl do utkání Pavel Novák. Po rohovém kopu se míč otřel o jeho hlavu, ale nenasměroval ho ideálně. O moment později se Novák dostal do další zajímavé příležitosti, ale střela z rohu šestnáctky opět “jen” prolétla velkým vápnem domácích. Aktivnější hra nám nakonec ovoce přece jen přinesla. Nedorozumění mezi obránci domácích vyústila v zahrání rukou jednoho z nich. Nařízený pokutový kop trefil tradiční exekutor Adam Šponiar s přehledem a Baška se tak mohla radovat z vytouženého srovnání stavu. Co napsat k posledním dvaceti minutám. Ty vystihuje hláška nejmenovaného činovníka: “My bychom chtěli hrát, ale nemáme s čím”. Dlouhé minuty čekání na odkopnuté míče a k tomu střídání posledních dvacet minut rozkouskovalo a tak si více než fotbal mohli návštěvníci tohoto zápasu užívat sluníčka. Z této “zívačky” mohl rozveselit Šponiar, když se mu s míčem na noze dvakrát otevřela prázdná domácí svatyně a volala: „tref mě“. Bohužel se tak nestalo. Trest mohl přijít těsně chvíli před koncem utkání. Domácí zahrávali přímý kop z hranice pokutového území. Domácí borec naštěstí vítěznou branku nepřidal a utkání tak skončilo smírně 1:1.

Řekl bych, že tento zápas skončil spravedlivou dělbou bodů. Jednou tahali za lepší konec domácí, posléze pak my. Šance byly na obou stranách a mohly pro diváky přinést více branek, ale nestalo se a tak a Baška proto z Kozlovic odváží bod.

Kozlovice vs. Baška 1:1 (1:0)

Sestava Baška: Platoš - Baran D., Pokluda, Klimunda, Urban (80' Vavřík) - Lys, A. Šponiar, Třeštík, Kocúr - Sloboda (61' Novák), Quitt (87' Bílek)

Branky: 26' Slanina (1:0); 70' A. Šponiar (1:1, PK)

Trenér Bašky: Jan Šponiar