TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Výborný vstup do jarní sezóny

V sobotu 30. března začalo v Bašce fotbalové jaro. Jaro, které je pro náš tým záchranářské. Malou útěchou nám může být neskutečně nabitý chvost tabulky soutěže a s jedním z těch “namočených” týmů, Hukvaldy, jsme přivítali v prvním ostrém zápase sezóny.

Na podzim jsme na hřišti pod známou historickou památkou Moravskoslezského kraje utrpěli lekci z produktivity a ostudný debakl 5:0. Cíl pro bašťanské fotbalisty byl tedy jasný, oplatit porážku.

Úvodní minuty zápasu byly ve znamení nervozity a snahy neudělat chybu, který by posadila jeden z týmů na koně. Dlouhé minuty přítomné diváky příliš do varu nedostaly. Hra se odehrávala mezi šestnáctkami bez jakýchkoli šancí. Prvním mužem na hřišti, který se rozhodl za to vzít byl hukvaldský stoper, který se vydal v 18 minutě na výlet přes celé hřiště, aby z 20 metrů vypálil pumelici mířící nad naši brankovou konstrukci. Tímto okamžikem se začalo pomalu zvedat tempo utkání a týmy se začaly tlačit blíže bráně soupeře. Po jednom z takovýchto výpadu padá na zem za hranici šestnáctky bašťanský Sloboda. Míč se připravil Adam Šponiar, aby krásnou přízemní střelou protáhl hostujícího brankáře k tyči. Škoda tohoto trestného kopu. Následný roh již tolik vzruchu nepřinesl. Po půlhodině hry jsme, pro změnu, čelili hrozbě rohového my. Nutno uznat, že jeho provedení bylo mnohem nebezpečnější. Vysoký nákop si našel neobsazeného hostujícího hráče, který nůžkami ukázal krásnou ekvilibristiku, ale k hostující smůle míč nenasměřoval mezi tři bašťanské tyče. Po tomto rohu si bašťanští vybrali drobný oddechový čas a přenechali aktivitu hukvaldským. Ve 32 minutě jsme faulovali před velkým vápnem a z následného přímého kopu prolétl míč v těsné blízkosti kolem naší šibenice. Ve 40 minutě se pokusil překvapit přízemní střelou hostujícího brankáře nový hráč v bašťanské sestavě, Roman Kocúr. Prudkou ránu ale hukvaldský brankář opět vyrazil na roh. Pomyslnou tečkou za poločasem byla prudká rána hukvaldského záložníka, který z kroku napřáhl, ale trefil jen bašťanského brankáře Romana Platoše. Do kabin se šlo tedy za bezbrankového stavu.

Tak jak byl první poločas dlouho velice opatrnou záležitostí, tak druhé dějství začalo poměrně zhurta. V úvodní minutě doputoval míč k nohám Slobody, který jej prostrčil mezi obránci do velkého vápna hostujícího týmu. Za obranou a s míčem na noze se najednou objevili Tomáš Quitt s Romanem Kocúrem. Asi je samotné tato nabídnutá příležitost překvapila natolik, že se nedokázali dohodnout, kdo to vezme na sebe, až těsně před vybíhajícím golmanem do míče dloubl Kocúr. Míč však směřoval mimo hostující branku. Roman Kocúr složil reparát ve 48 minutě. Po nepříliš hezkém okopávání míše v šestnáctce hostí balón doputoval k Romanovým kopačkám. Když nevíš, co s míčem, tak do něj prostě prašti po bráně. Roman z poza velkého vápna praštil a vymetl pavučiny z šibenice. Baška v tu chvíli střelila vytoužený gól a všichni přítomní byli v očekávání, jak se bude zápas dál vyvíjet. Ti, kteří si mysleli, že hosté zaberou a začnou bašťanským zatápět se spletli. Baška byla najednou všude rychlejší, hrála s chutí a podle toho to na hřišti vypadalo. V 50 minutě vypracoval Lukáš Sloboda zajímavou situaci pro Patrika Třeštíka. Ten z 18 metrů napřáhl a jen těsně minul tyčku. Poté by se dalo říci, že následovala desetiminutovka Adama Šponiara. V zápise je uvedeno:

- 52’ Adam na šestnáctce ukázkově zpracoval vysoký míč, ale následná střela minula branku
- 55’ Adam se po rohu dostal k další střele z hranice šestnáctky, nicméně jeho prudký volej letěl vysoko nad
- 57’ Adam a jeho třetí rána během krátké chvíle končí opět těsně vedle
- 59’ Adam si po faulu na jeho samotného postavil míč k exekuci přímého kopu, který zamířil opět k tyči, ale tentokrát to padlo na správnou stranu a Baška mohla slavit dvoubrankové vedení.

Nutno však říci, že tato část nebyla jen o Adamovi. Celý tým šlapal naprosto výborně. Defenziva, v čele s matadorem Michalem Pokludou a nováčkem v týmu Tomášem Klimundou pracovala naprosto bezchybně. Obrovská aktivita bašťanské ofenzivy pak zatápěla hukvaldským, z čehož pramenily Adamovy šance a góly. Proč góly? Protože v 77 minutě to bylo už o tři branky. Dan Fišer zatáhl míč po čáře, zasekl a přihrál Patrikovi Třeštíkovi na střelu, kterou hostující obránci zblokovali. Odražený míč doputoval k Adamovi, který volejem trefil ideálně hukvaldskou bránu. Poslední desetiminutovka byla hodně rozkouskována střídáními, nicméně Baška nepolevila, bohužel obrovské šance, do kterých se dostal Sloboda již zůstaly nevyužity.

Vstup do jarní části se nám tedy vyvedl a bylo velice příjemné sledovat chuť se kterou jsme, hlavně v druhém poločase, hráli.

Baška vs. Hukvaldy 3:0 (0:0)

Sestava Baška: Platoš - Baran D. (82' Boháč T.), Pokluda, Klimunda, Novák (77' Bílek) - Lys (80' Michálek), A. Šponiar, Třeštík, Kocúr (86' Vavřík) - Sloboda, Quitt (69' Fišer)

Branky: 48' Kocúr (1:0), 59', 77' A. Šponiar (2:0, 3:0)

Byla krásná slunečná neděle. Co může člověk v takový den dělat? Grilovat, zajet si výlet a nebo si zajít na fotbal. Bašťanští vyrazili do nedalekých Kozlovic k druhému utkání jara. Po předchozí výhře nad Hukvaldami jsme chtěli potvrdit na hřišti týmu z čela tabulky, že budeme kvalitním soupeřem.

Baška, ale i kozlovičtí hráči se do zápasu pustili s chutí. Již ve třetí minutě, po faulu na drze pronikajícího Slobodu, zahrával Adam Šponiar přímý kop z 18 metrů. Nasměroval jej mířil k tyči, ale jeho rychlost dovolila domácímu brankáři včas zareagovat a vytěsnil tak míč na roh. Rozehraná standardní situace našla hlavu Slobody, který poslal míč jen těsně nad domácí bránu. V 8 minutě si vybral slabší chvíli náš obránce, který včas nedostoupil svého hráče a kozlovičtí opět utíkali na naší branku v přečíslení. Naštěstí je špatná přípravka zastavila ještě před naší šestnáctkou. V 10 minutě mohlo být v našem týmu veseleji. Mohlo, ale nebylo. Roman Kocúr se dostal po centru, který prolétl celou šestnáctkou, k míči. Jeho hlavička však jen trefila tyč. O minutu později mohl zavěsit Adam Šponiar, nicméně přízemní skákavá střela skončila vedle branky. Lehkou převahu hostů pak převzali domácí, kteří se dalším rychlým brejkem do naší obrany dopracovali k obrovské šanci. Zpětnou přípravkou vybídl útočící kozlovický hráč svého nabíhajícího spoluhráče k prudké střele, která vyprášila Romanovi Platošovi rukavice. O dvě minuty později jsme mohli sledovat další rychlý průnik domácích. Tentokrát však skončil slabou střelou v rukavicích našeho brankáře. Z následujícího protiútoku se probojoval do velké šance Kocúr, ale jeho přízemní střelu kozlovičtí zblokovali a odvrátili do bezpečné vzdálenosti.

Rychlé tempo úvodní půlhodiny bylo divácky velice zajímavé. Šance byly k vidění na obou stranách a čekalo se jen na gól. Ten bohužel přišel do naší branky. Ve 26 minutě jej vstřelil domácí Slanina. Ukázkovou souhrou se kozlovičtí prokombinovali až do malého vápna Bašky. Útočící hráč zvládl i souboj se stoperem Pokludou a nabídl zpětnou přihrávkou míč dobíhajícímu spoluhráči. Ten nepohrdl. Nikým neatakován, bez problému, prostřelil naše obránce snažící se zblokovat střelu na brankové čáře. Z tohoto direktu jsme měli velký problém se vzpamatovat. Nervozita a zbrklost na našich kopačkách vháněla kozlovickým hráčům krev do žil. Odkopávané míče se nám vracely rychle zpět a obrana tak neměla možnost dlouho vydechnout. Z toho pramenily také fauly. Po jednom z nich napřáhl domácí záložník k dalekonosné pumelici ze 30 metrů. Platoš musel na dvakrát míč krotit, ale podařilo se tuto šanci ustát. Poslední zajímavý okamžik prvního poločasu byl ale na kopačkách bašťanů. Dalibor Urban se probil s míčem až před velké vápno, kde se mu podařilo míč protáhnout na Romana Kocúra. Roman byl sice již sám před brankářem, ale ukázkové vyběhnutí domácího strážce svatyně mu zmenšilo střelecký úhel a tak se míč nepodařilo prostřelit do vytouženého prostoru.

Hosté začali podobně nepovedeně také druhý poločas. Hned v první minutě jsme ztratili míč a kozlovický hráč běžel sám na Platoše. Balón mu však k našemu štěstí utekl mimo prostor, který by našeho brankáře ohrozil a dobíhající obrana situaci již zvládla. Vymalováno mohlo být o minutu později. Domácí záložník trefil břevno naší branky a jen centimetry nás tak dělily od pohromy. Začátek poločasu jsme opravdu nechytili. Teprve pomoc domácích obránců v podobě nedorozumění nás nakopla. Sloboda měl v tu chvíli na své hlavě vyrovnání, ale bohužel se mu osamocenému na malém vápně nepodařilo trefit odkrytou bránu. Lukáš Sloboda byl také ústřední postavou další šance. Ustál souboj se dvěma obránci, dloubnul míč na Toma Quitta, ale ten nezamířil do, opět, odkryté branky. přes tyto dvě šance byli i domácí směrem dopředu nebezpeční. Po jednom z rohů Bašku zachránil Roman Platoš vyškrábnutím míče směřujícího k tyči na další roh. Z něj následovala nebezpečná hlavička, která směřovala těsně nad naši branku. Po hodině hry měl na kopačce vyrovnání Quitt. Jeho střela jen těsně minula branku, a tak se stále čekalo na další gólové rozuzlení. Zvýší domácí vedení, nebo se podaří Bašce vyrovnat? Šance byly na obou stranách, jen se trefit. Čerstvé síly a chuť se zápasem něco udělat si přinesl do utkání Pavel Novák. Po rohovém kopu se míč otřel o jeho hlavu, ale nenasměroval ho ideálně. O moment později se Novák dostal do další zajímavé příležitosti, ale střela z rohu šestnáctky opět “jen” prolétla velkým vápnem domácích. Aktivnější hra nám nakonec ovoce přece jen přinesla. Nedorozumění mezi obránci domácích vyústila v zahrání rukou jednoho z nich. Nařízený pokutový kop trefil tradiční exekutor Adam Šponiar s přehledem a Baška se tak mohla radovat z vytouženého srovnání stavu. Co napsat k posledním dvaceti minutám. Ty vystihuje hláška nejmenovaného činovníka: “My bychom chtěli hrát, ale nemáme s čím”. Dlouhé minuty čekání na odkopnuté míče a k tomu střídání posledních dvacet minut rozkouskovalo a tak si více než fotbal mohli návštěvníci tohoto zápasu užívat sluníčka. Z této “zívačky” mohl rozveselit Šponiar, když se mu s míčem na noze dvakrát otevřela prázdná domácí svatyně a volala: „tref mě“. Bohužel se tak nestalo. Trest mohl přijít těsně chvíli před koncem utkání. Domácí zahrávali přímý kop z hranice pokutového území. Domácí borec naštěstí vítěznou branku nepřidal a utkání tak skončilo smírně 1:1.

Řekl bych, že tento zápas skončil spravedlivou dělbou bodů. Jednou tahali za lepší konec domácí, posléze pak my. Šance byly na obou stranách a mohly pro diváky přinést více branek, ale nestalo se a tak a Baška proto z Kozlovic odváží bod.

Kozlovice vs. Baška 1:1 (1:0)

Sestava Baška: Platoš - Baran D., Pokluda, Klimunda, Urban (80' Vavřík) - Lys, A. Šponiar, Třeštík, Kocúr - Sloboda (61' Novák), Quitt (87' Bílek)

Branky: 26' Slanina (1:0); 70' A. Šponiar (1:1, PK)

Trenér Bašky: Jan Šponiarděkujeme partnerům

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Tréninky žáků

poslední výsledky

Muži | 12. kolo

TJ Sokol Baška : Metylovice/Frýdlant B 3:1

Žáci | 15. kolo

Kunčice (Čel., Metyl.) : TJ Sokol Baška 0:12

 

příští kolo

Muži

 

Žáci

 

Aktuální umístění

MUŽI: OP (tabulka ZDE)

místo družstvo body
4 Palkovice 36
5 Baška 31
6 Hrádek 29


ŽÁCI: OP 99,00 (6+1) (tabulka ZDE)

místo družstvo body
3 Čeladná 36
4 Baška 34
5 Janovice 32

 

© Fotbal Baška, design by MamiArt s.r.o., vytvořil eABM s.r.o.
TOPlist