Poločasy jako noc a den ... a další ztráta

Sváteční odpoledne někteří slaví s rodinami, někteří s přáteli a někteří na různých akcích. Nám vyšel na tento významný den fotbal. A k tomu ještě pěkně sychravé počasí, že by ani psa nevyhnal. Dva dny před tím pršelo, takže o zábavu bylo vystaráno.

Co se týče začátku utkání, zábava to byla, ale jen z jedné strany. A to z metylovické. Před utkáním si probíráme taktiku a jak vše dobře vymyslet, abychom přelstili soupeře. Výsledek byl jasný, ale vše se zhroutilo během prvních pěti minut, protože již první akce domácích skončila gólem. Kousek od rohového praporku si domácí útočník poradí s našim obráncem a prudkým centrem po zemi nasměřuje míč do nebezpečného malého vápna. Blažek skokem vyráží před sebe. Jako první se dostal k míči sice náš hráč, ale místo razance měl spíše zvolit lepší směr odkopu. Odkopnutý balón trefuje někoho z poblíž stojících hráčů a mičuda odráží do naší branky. 1:0. Baška začala ve svátečním rytmu a tak první šok neskončil prvním, ale záhy druhým. Po domácím rohu se míč dostal opět k pomezní čáře. Další přízemní centr na hranici 16-tky a volný hráč jen placírkou do opačného směru blažkova pohybu. 2:0. V tu chvíli mrzlo i to co obvykle nemrzne. Bašce se nedařilo vůbec nic a taktika už nebyla taktikou, ale spíše způsob přežití bez ostudy. Domácím narostly křídla a bylo jich plné hřiště. Ve dvanácté minutě si připsali i jeden brejk. Z boku pokutového území si borci narazili mezi sebou a přehráli stopéra. Místní borec nabídnutou šanci nevyužil a jeho moc dobře neumístěnou střelu Blažek chytá. Ve 23 minutě se snad poprvé ozývá bašťanská ofenzíva. Pomohl nám k tomu přímý kop z kraje hřiště. Na načechraný centr si nejlépe vyskočil Quitt, ale z malého čtverce mu míč sjel z hlavy a tak vlastně ani neohrozil brankáře, který do této chvíle jen mrznul. Snad se to pomalu začne zlepšovat. No jo, jenže hrubá chyba, o pár minut později uprostřed hřiště a ztráta míče vysílá dva domácí hráče proti jednomu našemu obránci. 2 na jednoho vyřešili útočníci výborně a střela z hranice 16-tky zapadla do hostující branky. 3:0 Pomalu začínala převládat nálada, že jsme ten svátek měli raději strávit s rodinami. A aby toho nebylo ještě na pocuchané bašťanské nervy málo, přišla další ztráta míče na kraji hřiště. Místní borec to vzal rychlokrokem k pokutovému území. Ještě nahraje opět volnému spoluhráči a ten po čtvrté nedává šanci Blažkovi. 4:0 Třetina utkání a my prohrávali rozdílem třídy. Hřiště bylo pro nás tak velké, že jsme byli všude pozdě. Čekal jsem odchod prokřehlých diváků. Samozřejmě těch bašťanských. Domácí si užívali neskutečnou náladu. A mohlo být hůře. V 32 minutě Blažek zachraňoval debakl. Nádherná střela k tyči z 20m měla gólové parametry, ale ruce našeho golmana jakoby se natáhly a vytěsnily kulatý nesmysl vedle tyče na roh. Neskutečný zmar Bašky přeťala až ojedinělá šance ze 36. minuty. Quitt dostal z poloviny pas na lajnu a možná až s překvapením všech dokázal odcentrovat do pokutového území. Domácí asi poprvé nepohlídali náběh našeho hráče. A. Šponiar vlétl do vápna a netradičně hlavou trefuje golmanovi mezi nohy. 4:1 Poločas, který opravdu mrazil byl za námi.

Začátek druhého se hrálo trochu opatrně. Domácí kontrolovali hru, bašťané jakoby přemýšleli, co kloudného vymyslet. V 55 minutě zahrozili domácí. Přímý kop z 25 metrů prosvištěl kolem Blažkovy tyče. V 68 minutě konečně pohledná akce. Novák se odhodlal k ojedinělému průniku. Párkrát si přesně narazil se spoluhráči a dostal se až před malý čtverec. Bohužel v poslední chvíli kdy již chtěl střílet, byl lehce vyveden z rovnováhy a jeho slabá střela mířila mimo branku. Čas začal utíkat neskutečně rychle a na nějaký zvrat by si nikdo nevsadil ani zlomenou grešli. 10 minut před koncem, pokouší štěstí Lys. Předkopne si míč za obranu a nabírá rychlost a směr. Dostal se až do velkého čtverce a při zakončení mu skluzem zabraňuje jeden ze stopérů. Jenže i s nohy Lyse. Sudí píská penaltu. Tradiční exekutor Šponiar A. v těžké chvílím udržel nervy a nedává domácímu brankáři šanci. 4:2. A v tu chvíli jako mávnutím kouzelného proutku se obraz hry změnil. Domácí i když stále vedli o dvě branky začali kupit chybu za chybou a dost znervózněli. Bašťané naopak získanou vidinou, že nemají co ztratit, odněkud vyčarovali snad třetí dech. A o chvíli později bylo ještě dramatičtěji. A to když přímý kop z lajnové čáry zapadl za všechny hráče v pokutovém území a dopadl na nachystanou hlavu Lyse. Hlavička k tyči vykřesala naději. 4:3. V 89. minutě se stalo to co domácí nechtěli připustit a hosté v to co jen doufali. Hra, která se posledních deset minut přemístila před metylovickou branku, měla ještě jedno překvapení. Celkem nevýrazný nákop či střela z kraje 16-tky prošel někde mezi malý čtverec a penaltu. Dobře postavený Quitt jen lehce tečnul, změnil trochu směr a domácí golman se jen těžko natahoval. Šťastná branka připravila Metylovice o tři body a Bašce za zmrtvýchvstání přiřadila jeden bodík. O té první půli se mi zdálo ještě tři dny. Doufám, že dlouhý odpočinek prospěje všem našim hráčům a na jaře budeme my sázet tak rychle branky. Ale samo to určitě nepůjde. Jen poctivá zimní tvrdá dřina může mít za následek takových výsledků. Budeme se snažit dát do toho maximum. A koho fotbal neomrzí ani v zimě, určitě se uvidíme na tradičním silvestrovském fotbale.

Metylovice/Frýdlant B vs. Baška 4:4 (4:1)

Sestava Baška: Blažek - Baran Dav., Vavřík, Hradil K. (16' Pokluda), Novák - Lys, Šponiar A., Šponiar J., Třeštík (60' Fišer) - Křenek, Quitt

Autoři branek: 3', 6' 27' Prokop (3:0) 29' Halata (4:0), 36', 82' A. Šponiar (4:2), 87' Lys 4:3, 88' Quitt (4:4)

Trenér: Jan Šponiar