Ve Staříči se opravdu nedařilo

Po třech zápasech v polském příhraničí Baška konečně zavítala do bližších lokalit. Dosavadní bilance 3 zápasy a z toho 4 body. Bašťané tuto statistiku chtěli změnit i díky tomu, že konečně budou hrát na velkém hřišti. Bohužel případné chtění zůstalo jen v kabině. Staříč hrál první polovinu stejně, jako Mosty v druhém poločase. Když nevíš co s balónem tak do toho práskni, ať to letí, kam to letí. Tento styl hry byl pro naše hráče v obraně velkým problémem. A tak, jak jsem pochválil obranu za výkon v Mostech, tak přesně opačně se odvděčila svým výkonem ve Staříči. Je nutno podotknout, že chyběl Vavřík. Ale pojďme od začátku.

První tři minuty bašťané nepůjčili soupeři balón a měli dvě kloudné akce. V třetí minutě přichází dlouhý odkop za obranu. Novák u našeho pokutového území má dostatek času na zpracování. Jenže mu to trvá déle a balón si nedokáže úplně zkrotit. Mezi tím přibíhá soupeř, o míč ho obírá, vběhne do šestnáctky a dává pod sebe na půlkruh. Dobíhající volný hráč razantní střelou k tyči placírkou nedává Škarabelovi šanci 1:0. Jedna chyba, gól. Hosté se snaží hrát po zemi. Jak by to mohlo fungovat předvedli Michálek s Adamem Šponiarem. Z vlastní poloviny si mezi sebou nahrávají po pravé autové lajně. Několika narážečkami se dostávají až do penaltového území. Adam Šponiar zabíhá až k malému čtverci a dává pod sebe. Jenže podpora spoluhráčů přichází pozdě. Domácí stihnou blížící se pohromu zažehnat odkopem. O pár minut později Sloboda dohání míč za obranou, všem po kraji utíká. Ocitá se až na malým čtverci a dává pod sebe na Michálka. Ten ze slibné pozice přestřeluje. Hned na to Dudek dostává pas za obranu. Ze strany vbíhá do šestnáctky a tentokrát zkouší střelu. Výborný zákrok domácího golmana zabraňuje vstřelení branky. V 30. minutě to bašťané zkouší vzduchem, i když výšková převaha je na domácí straně. Díky podcenění letícího centru míč spadne ke Slobodovi a placírkou dává pod sebe na Honzu Šponiara. Chytrý oblouček na vzdálenější tyč ale neměl tu správnou razanci a domácí golman opět chytá. V 38 minutě Dudek individuálně obejde obranu a posouvá si za ni. Jen rychlá ruka a stažení k zemi zabraňuje jeho vniknutí do pokutového území. Následný přímý kop do malého čtverce domácí hráči jen tak tak odkopují. První poločas přinesl asi né moc krásný fotbal. Bašťané se snažili kombinačně (někdy možná zbytečně) dostat až do branky a domácí stačili vše odkopávat na rychlé útočníky.

Druhý poločas pokračoval ve stejném stylu. Po deseti minutách provětral místní obranu Sloboda. Ale hráči Staříče jeho úprk zastavili dalším faulem asi metr vedle velkého vápna. Následný přímý kop žádnou škodu stařičským nezpůsobil. V 61. minutě domácí přicházejí s nebývalým brejkem. Ztráta míče a útok veden již z domácí strany čtyřmi hráči proti dvěma. Dva bašťané ustupují až do pokutového území a snaží se domácí zpomalit. Krajní domácí hráč zachoval chladnou hlavu a přes celé pokutové území nahrává druhému krajnímu "brejkaři" před malý čtverec. Jen fantastické přeběhnutí Škarabely a následné zmenšení střelného úhlu zabránilo bašťanské pohromě. Střelu vyrazil na roh. A tady začíná černá bašťanská desetiminutovka. Roh letící na malý čtverec. Škarabela se k centru nedostane. Domácí hlavička do země na volného hráče. Bašťané přestávají hrát a signalizují ofsajd.Ten do prázdné jen posunuje. X vteřin se nehraje a nikdo neví co sudí či pomezní ukáže. Nakonec hlavní rozhodčí ukazuje na středový puntík. 2:0. To samozřejmě hosty namíchlo a dlouhé minuty se nehrálo a diskutovalo. pak si ještě pomezní zavolal hlavního arbitra a po konzultaci uděluje Janu Šponiarovi červenou kartu za urážku pomezního. A diskutuje se dál. Jedni řeší ofsajd, druzí červenou kartu. Po dlooooouhých minutách se začalo zase hrát. Hráči Bašky ještě vstřebávali nevoli a toho využili domácí. Brejk do rozhozené obrany, kde při předchozí akci hráč nahrával na druhou stranu, tentokrát střílí lehce z boku a nedává hostujícímu brankáři šanci. 65. minuta 3:0. O tři minuty později Baška zahrává přímý kop z 35 metrů. Pokluda napřahuje a centr letí ke překvapení všech až na břevno. Po odrazu se dostávají k míči domácí a vyvážejí na stranu hostí. Štařičský plejer se kvapem blíží k šestnáctce a z 18m napřahuje. Střela zapadla přesně k tyči a domácí vedou 4:0. V 76 minutě se řítí na Bašku další brejk. Hráč utíká obraně a peláší zleva na Škarabelu. Ten mu sice zmenší střelecký úhel, ale místnímu borcovi se podařilo brankáře obstřelit. Všichni jen koukali, jak míč minul o centimetry tyč. Potom hru přerušují časté střídání. Při jednom takovém si hlavní arbitr Šašinka nevšímá signalizace pomezního. Baška rozehrává bekuli. Míč se dostává na pravou stranu ke střídačkám. Po pravé straně volno, hráč Bašky chce vběhnout do volného prostoru. A tu se ozývá hvizd rozhodčího. Nikdo nechápe, co se děje. Hlavní sudí ukazuje na střídání. Tohle jsem ještě neviděl. Sudí zastavuje hru, aby se mohlo vystřídat. I hráč už stál zpátky u střídačky. Další ukázka toho, co dokáže neznalost či profesní slepota rozhodčích. A tak se další minuty nehrálo a vysvětlovalo se. Na stavu se nic nezměnilo ani po parádní hlavičce Meisnera v závěru utkání a ještě lepšímu zákroku domácího brankáře. Nastavení 1 minuta a šlo se do šaten. Domácí vyhráli 4:0.

Baška díky svému přístupu, neukázněnosti a neefektivitě v útočné fázi musí vstřebat hořkou pilulku. Místo toho abychom domácí trápili až do konce a snažili se vyrovnat, jsme si během 10 minut svou nedisciplinovaností zkazili celou sobotu a některým i neděli. Další zápas se ukážeme konečně na domácím hřišti proti Palkovicím.....a tím doufám, že to "ukážeme" bude v pozitivním slova smyslu.

Staříč vs. Baška 4:0 (1:0)

Sestava Baška: Škarabela - D. Baran, M. Baran, Pokluda, K. Hradil - Dudek (70' Brabec), J. Šponiar, A. Šponiar, Michálek, Novák (86' Blažek) - Sloboda (70' Meisner)

Trenér: Jan Šponiar st.