TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Tříbodové loučení s podzimem

Po hustých zářijových deštích, kdy byla většina hřišť v okrese nepoužitelná, se tři z odložených zápasů odehrála tento víkend. Hosté z Hrádku tentokrát nepřivítal déšť, ale nepříjemný vítr a ostré slunce, které v první poločase celkem slušně dělalo problémy hlavně hráčům Bašky. Ale popořadě.

Trenér Šponiar zřejmě hráčům naordinoval taktiku, aby nezmrzli, že se musí hned od začátku zahřát během :-). Jinak si nedovedu představit výkon domácích fotbalistů hned od první minuty. Šnyta si bere míč na polovině hřiště a prochází celou šířkou nikým neatakovaný až do velmi dobré střelecké pozice. Střela na úvod provětrala golmanovi rukavice. V druhé minutě napadá Baška hosty, to vyúsťuje ve ztrátu, nakopnutý pas trefuje ruku obránce. Přímý kop z pravého rohu šestnáctky prochází celou vřavou hráčů až k volnému Šnytovi a ten už nemá problém z malého čtverce dokopat míč do branky Hrádku. 1:0 . V páté minutě Šponiar ukazuje své dovednosti a dělá z obránců statiky. Střela levou nohou z 18m míří mezi tyče. Pohotový golman však vyráží před sebe. S chutí hrající Šnyta doráží do prázdné. Bohužel jeho postavení je ofsajdové a tak se skóre nemění. Skvělý začátek v podání domácích hráčů.

Poté přichází pasáž, kdy se projevuje přírodní živel, slunce. Baška kontroluje hru, stopeři rozdávají balón zleva doprava, ale tady se hra brzdí. Většina přihrávek je nepřesná nebo nachází toho hůře postaveného hráče. Několikrát naštvaně vyřčeno " do zadele, já nic nevidím" musí být jasné každému divákovi. Takže sluníčko trochu pomáhá hostujícímu týmu, který se osmělí až ve dvacáté minutě. Výkop z bekule Škarabelou dopadá přímo na středopolaře z Hrádku. Okamžitý brejk mezi naší obranu hasí rychle vyběhnutý Škarabela. O pár minut později pro změnu hostům pomáhá vítr. Po mírném tlaku se napřahuje hráč a krásnou ránou z 25m míří do pravého horního rohu bašťanské svatyně. Jenže tygří skok Škarabely a vyražení na roh pomohlo udržet náskok Bašky. V 30 minutě Baran chytře vyváží z obrany míč a nachází mírně hlídaného Křenka. Několika kličkami se dostává na palebnou pozici a z hranice velkého vápna posílá prudký pozdrav brankáři. Hned z rozehrávky se míč opět dostane ke Křenkovi, opět se několika kličkami dostává za obranu, ale tentokrát lišácky ještě přihrává lépe postavenému Meisnerovi. Stopér se ještě snažil otočit a vyvést bašťanského útočníka z rovnováhy. To se mu nakonec podařilo neboť střela o kousek míjí branku Hrádku. 35min a přichází další hezký moment. Přímý kop Bašky z 25m zahrává Hradil Karel. Pumelice zaplavala v protivětru a brankář jen tak tak vyráží jednou rukou na roh. V poslední minutě se po delší době osmělili i hosté. Po skrumáži před šestnáctkou byl faulován jejich hráč. Metr za hranicí velkého vápna není zrovna optimální,ale kdo umí ten umí. Hráč Hrádku uměl. Výstavní šibenicí opařil všechny hráče i diváky, samozřejmě kromě těch, kteří přijeli z polské strany. 1:1 . Už se stačilo jen rozehrát a poločas.

Druhý poločas začíná již bez sluníčka a Baška má podporu větru v zádech. Kupodivu prvních pár minut se s tímto jevem hráči moc neuměli srovnat a veškeré náznaky nějaké akce, většinou končily hluboko za obranou hostí. Až po deseti minutách Hradil našel optimální rovnováhu síly a větru a nachází rozběhnutého Šnytu. ten nezmatkuje, rychlými nohami se dostává za dva hráče do středu hřiště. Vpravo nabíhajícímu Křenkovi ještě posune míč. Mírně z boku se dostává na hranici šestnáctky. Skákající střela o pár decimetrů míjí pravou tyč. 57min. Dudek z půlky hřiště šajtlí nachází rozběhnutého Šnytu. Bránící hráč ho ze všech sil stínuje. Šnyta zasekává, otočí se na pětníku a další střela, kterou vyráží brankář, míjí pravou tyč jen o pár decimetrů. Následující roh udělá z hostí hokejový blok. Celkem třikrát se domácí borci snažili propálit obranu z poza šestnáctky. Všechny tři pokusy, některé zřejmě solidně štípaly, se podařilo obráncům Hrádku zablokovat. 62min Krásná akce Bašky. Dudek si naráží s Křenkem a v plné rychlosti vběhne do obrany hosti až se dostane do malého vápna. Hostující golman skluzem chce zmenšit úhel. vypadalo to, že Dudek už chce lobovat brankáře, ale poslední obránce ve skluzu zasahuje Dudka a je nařízená penalta. Michálek bez problému k tyči zvyšuje na 2:1 pro Bašku.

O dvě minuty mohlo být ještě veseleji. Čerstvý náhradník Brabec vybojuje v útoku balón, prostrkává na rozběhnutého Šnytu a ten si to šine opět na golmana sám. Prudká střela však končí v rukavicích. Pak se na chvíli přihlásili hosté. Naštěstí víc než přímý kop z 25m, jenž nebezpečně protáhl Škarabelu , se jim nepodařilo vytěžit. To naopak Baška se hnala za tím aby přidali ještě jeden gól. A tak již několikrát v zápase dostává Šnyta míč do běhu. Posouvá si před sebe aby nahrál lépe postaveným spoluhráčům. Nahrávka není přesná nýbrž prudká. Obránce jí jen tak tak zasahuje. No a odražený míč se dostává opět ke Šnytovi jenž z hranice velkého vápna míří přesně k pravé tyči a golman jenž reagoval přesunem na první nahrávku, již jen sleduje rozvlněnou síť.  3:1 . A Šnytovi chutná. ještě v 80 minutě stále napadá hostující obranu, důrazem vybojuje míč a z hranice pokutového území nebezpečně pálí. Golman vyráží na roh. Hosté se nemůžou moc zkonsolidovat do nějaké kloudné akce. A když už se jim podaří vymyslet nějakou situaci, po celý zápas dobře fungující domácí obrana okamžitě utíná jakýkoliv pokus ohrozit bašťanskou branku. 83min a další brejk Bašky. Šponiar šajtlí vybízí Brabce. Ten peláší na brankáře sám, ale volí prudkou ránu z 16-tky a brankář chytá. A o minutu později opět Šnyta přebírá nádherný pas Křenka. Z přetlačované vychází vítězně. Ale z posledních sil jej obránce ještě stačil nedovolovaně zastavit. Přímý kop ze stejného místa kde vsítili hosté krásnou branku. Exekutor Hradil zkouší technicky druhou šibenici,ale jen pár centimetrů dělí Bašku od čtvrtého gólu. Zápas skončil výhrou Bašky 3:1 a dokázala předskočit dnešního soupeře i v tabulce.

Další odložený zápas s Nebory se bude hrát až na jaře a tak po podzimní části bašťanští fotbalisté přezimují na čtvrté pozici. Věříme, že si mladí hráči vyléčí různé bolístky, odpočinou si a ve všem milované zimní přípravě ukážou (z)dravého ducha aby na jaře dokázali prohánět i týmy z nejvyšších pozic. 7 týmu s rozdílem devíti bodů určitě zaručuje pestré fotbalové jaro.

Všem fanouškům bašťanské kopané přejeme krásné, pohodové, podzimní a zimní odpočívání. O svátcích si užijte beze spěchu rodinnou atmosféru. A těm, kterým za pár týdnů bude smutno po fotbale, uvidíme se na  tradičním silvestrovském fotbale. :-)

Baška vs Hrádek 3:1 (1:1)

Sestava Baška: Škarabela - Baran, Vavřík, K. Hradil, Tománek (46' Galuszka) - Šnyta, Michálek, Šponiar (86' Pokluda), Křenek, Dudek (89' Korbáš) - Meisner (55' Brabec)

Autoři branek: Marek Šnyta 2x, Josef Michálek (P)

Trenér: Jan Šponiar