V Kozlovicích vítězně

Krásné nedělní podzimní odpoledne se dalo využít pro různé procházky, výšlapy, ba návštěvy známých. Kdo přesto utkání v nedávné minulosti dvou tradičních soupeřů určitě neprohloupil. Kozlovická útočná mašinérie přivítala bašťanský tým, který po třech porážkách v řadě nebyl v úplně ideálním rozpoložení. Čekalo nás další náročné utkání.

A od prvních minut se vše potvrdilo. Kozlovičtí se snažili kombinovat středovou osou a okamžitě vysílat spoluhráče do brejků. Hned v úvodu si takhle vypracovali trestný kop kousek od postranní čáry. Následný centr na přední tyč jen těsně minul útočníka ve skluzu a brankář Bašky si mohl poprvé oddychnout. Po chvíli se osmělili i hosté. Galuszka nastartoval své rychlé nohy podél postranní čáry, proběhl kolem čtyř hráčů, dostal se do pokutového území. Ve slibné pozici ještě nabídl míč pod sebe na nabíhajícího Dudka a ten ne moc razantní střelou kousek míjí břevno. Kolem dvanácté minuty se bašťanské obraně nepodařilo několik odkopů z vlastní šestnáctky. Lidová "trma vrma" docela dlouho zaměstnávala klubko hráčů. Až jeden z útočníků důrazně míč vypíchl pod sebe a nabíhající středopolař vykouzlil střelu ligových parametrů. Věřím, že ještě dnes se to břevno chvěje. Nádherná střela a nádherný angličan jenž ke smůle domácích a ke štěstí hostí se odrazil před brankovou čáru a Škarabela si oddychl podruhé. Diváci natěšení ofenzivní silou kozlovických trochu zapomněli, že i Baška umí pozlobit. A možná na to zapomněli i sami domácí hráči, neboť bašťané se zřejmě otřepali a začali přidávat na obrátkách. Prozatimní hrdina Škarabela ve dvacáté minutě výkopem nachází špatně střeženého Michálka, jenž kličkou nedá šanci svému hlídači. Nahrává Dudkovi do pohybu a okamžitě přichází pověstná česká ulička za obranu kde se rychlonohý Šnyta střetává tváří v tvář domácímu golmanovi. Střela nebyla moc přesná a tak brankář vyráží na roh. O pár minut později další rychlík Podžorný napadá rozehrávku, získává míč, zatáhne blíže k brance a dává ještě pod sebe na nabíhajícího útočníka. Opět střela, ale opět málo razance a přesnosti. Bašťanští hráči napadají všude, kde se mihne balón a domácí mají velké problémy. Ve 26 minutě se zdravě naštval Šnyta, vzal si míč a prochází středem kolem všech kozlovických "kuželek". Záchrannou brzdou je podražení a odpískaná penalta. Osobně si myslím, že v 99,9% se uděluje minimálně žlutá karta. Tady nic, ale pokutový kop Šponiar zvládl a tak Baška vede na horké půdě 0:1. Slušně opaření domácí se moc do hry nedostávají a nedaří se jim ani kombinovat. Ve 30 minutě přichází roh Bašky. Šnyta dobře zahraným rohem nachází nabíhajícího Michálka a ten prostřeluje vše v cestě. Hosté odskakují na 0:2. Kozlovičtí však z šoku rychle ožívají. Vrhají se do jednoho útoku za druhým. Střely z dálky, centry, brejky, narážečky, ale kupodivu obrana hostí nezmatkuje a někdy se štěstím odvrací každý útok. A tak se v závěru první půlky o slovo přihlásí bašťanský golman. Napřáhne a dlouhým výkopem nachází u pomezní čáry hlídaného Podžorného. Ten díky důrazu o míč nepřichází a podaří se mu i zacentrovat přes celou šířku do šestnáctky. V tom prostoru operuje Michálek. Zpracovává si jej na zem a z domácího borce udělá solný sloup. Následná střela z dvaceti metrů udivuje všechny diváky i domácího golmana a míč zapadá za něj. Baška vede 0:3. Atraktivní poločas vyzněl lépe bašťanským barvám a příjemně překvapil.

Vidina velkého náskoku Bašku neuspala a hned po změně stran mohli rozhodnout zápas. Karel Hradil nakopává na svého bratra Romana ten svou pověstnou hlavou prodlužuje za sebe kde číhá naběhnutý Šnyta a peláší na domácího golmana podruhé. Bohužel výsledek se nemění a tentokrát si brankář ani nemusí připisovat zákrok. Špatné vedení míče se mladému Šnytovi stalo osudným a zakončuje mimo branku. A tak opět platí pověstné a miliónkrát napsané "nedáš, dostaneš". V 50 minutě domácí šutér M. Krpec prochází z boku celou obranou, nahrává pod sebe a volný útočník propaluje vše kolem sebe a snižuje na 1:3. Za to, co následovalo by někteří diváci platili zlatem. Neskutečná jízda obou družstev a hlad po vyrovnání a na druhé straně po vítězství. V 53 minutě ještě zapisuji první domácí gól a Baška díky nepozornosti zvyšuje na 1:4. Kozlovický hráč si spletl při vhazování na polovině hráče a posílá míč ke Šponiarovi. Rychlým úprkem se valí na branku. Naráží si s Dudkem, míč si kousek posune a z toho místa kde se v první poločase třepala bašťanská branka, Šponiar nádhernou střelou vymetá pavučiny. Domácí se přes obdrženou branku nevzdávají a tlačí Bašku. Faul 30m od naší branky. Zeď, kterou si postavil Škarabela, se bohužel při zahrávání přímého kopu pohnula a ani pohotový reflex golmana Bašky už nezabránil pohromě. Tvrdá rána končí v síti a stav se opět mění. 2:4. V 65 minutě bašťané svou hrou opět šokují. R. Hradil si na rohu šestnáctky zpracuje dlouhý nákop, ten si posouvá hrudí dopředu. Před brankářem nezazmatkuje a zpětnou nahrávkou nachází na penaltě Dudka. Všichni čekali střelu do prázdné branky, leč Dudek chtěl akci vyšperkovat a trochu zbytečně obejít ještě stojícího obránce. Naštěstí bránící hráč byl jako stojící kámen a Dudek si vlastně o něj nahrál a pak zvýšil na 2:5. Ani opětovné zvýšení Bašky na třígólový rozdíl tempo zápasu nemění. Domácí se i nadále ženou do útoku. Narážečkou za obranu se dostává útočník do brejku. Baran skluzem odebírá míč a přitom podráží i běžícího útočníka. Sudí píská přímý kop na hranici šestnáctky. Pomezní sudí však vidí situaci jinak a volá si hlavního arbitra. Po domluvě je nařízená penalta. kdo jiný než M. Krpec se nemýlí a vymetená pavučina je i na druhé straně. Snižuje na 3:5. Baška už musí střídat a tak se trochu vytrácí přesnost. Toho využívají místní borci a tlačí se na branku ze všech stran. Po aktivním bránění se zkouší Šponiar vydat dopředu, jenže domácí hráč zastavuje slibně se rozvíjející šanci, ale jeho zákrok byl za hranou. Hráč jenž už měl kartu z prvního poločasu, obdržel druhou a následovala předčasná sprcha. Kozlovice i v deseti se snažili útočit. Již několikrát v zápase se v posledních minutách M. Krpec prokličkoval od rohového praporku do šestnáctky. Milimetrovým pasem nachází zcela volného hráče v malém čtverci. "Kam to chceš?" stačilo se zeptat. Přesouvající se Škarabela jen stačil zabrzdit a spadnout. Ze tří metrů se však útočník unáhlil a ač chtěl umístit míč do protipohybu, nepřidal razanci a hostující golman v leže chytá. Myslím, že mnoha lidem se po tomto zákroku udělaly dýchací potíže :-). Posledních pár minut už se bašťanským podařilo hru rozkouskovat střídáním. Závěr zápasu pak provázely emoční výlevy a křečová zranění. A tak se podařilo bašťanským hráčům doslova vybojovat cenné vítězství. Je nutno podotknout, že po konečném hvizdu nemálo hráčů popadalo na zem vyčerpáním. Někteří úlevou a někteří smutkem. Nestranný divák by řekl, že tohle přece nemohl být okresní přebor. Fotbalisté obou mužstev předvedli zápas, který lahodil fotbalovému oku. Za to oběma týmům děkuji a samozřejmě přeji Bašce aby svůj výkon potvrdila příští týden na domácím hřišti.

Kozlovice vs. Baška 3:5 (0:3)

Sestava Baška: Škarabela - Baran, Hradil K., Vavřík, Galuszka (66' Brabec) - Volný (46' Hradil R.), Michálek, Dudek, Šponiar, Šnyta (88' Škop)- Podžorný

Autoři branek: 2x Šponiar (27' 53'), 2x Michálek (31', 43'), Dudek (60')

Trenér: Jan Šponiar