TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Z Písku bez bodu

Krásné středeční počasí a netypický fotbalový anglický týden. Baška namočená v sestupových vodách zajíždí do slezského Písku, který je na tom zcela podobně. Proto urvat nějaký ten bod nebude vůbec nic lehkého i přesto, že poslední dva zápasy Bašce vyšly.

S úvodním hvizdem rozhodčího hosté okamžitě přebírají taktovku hry a chtějí ukázat, že poslední dvě výhry byly zasloužené. První krásná spolupráce přichází hned po pár minutách kdy Velička nastartuje Horňáka kolmým pasem za obranu domácích. Ten zamotá na hranici šestnáctky 3 obráncům hlavu a jen razantnější a přesnější střela by znamenala gól. Jenže domácí strážce branky čaruje a vyráží. Následnou dorážku Boháče chytá. Během prvních deseti minut se bašťané zakousli do soupeře a jeden útok střídal druhý. Další pokus z boku. Sloboda po vysokém nákopu odstavuje obránce, zatáhne do pokutového území , kde se ve skrumáži nejlépe zorientuje Boháč a opět nechává vyniknout domácího brankáře. O chvíli později jsme si vyzkoušeli i přímý kop když Velička vystihuje nepřesnou přihrávku brankáře a jen faul obrány zabraňuje brejku. Sám Velička zkouší překonat golmana,ale i tentokrát si dokázal poradit a střelu pod břevno vyráží na roh.

A tak na řadu přichází asi tisíc let staré klišé. "Nedáš,dostaneš". 20.minuta první vážnější akce a domácí vedou 1:0. Bašťanská obrana po nedorozumění nechala útočníka i s míčem projít mezi nimi a z šestnácti metrů prostřeluje Rybáře. A rázem se pohled na hru změnil. Domácí zjistili, že už nechtějí nahánět hostující rychlíky a začali k nim přistupovat blíže. I druhá střela na branku zaváněla gólem. Domácí hráč z 30 metrů vystřelil, ne úplně prudce, ale útočník jenž zůstal na penaltě chtě, nechtě střelu tečoval a o metr minul branku.

30 minuta a domácí se dostávají více do hry. Kombinační souhrou se udrží před bašťanským velkým čtvercem, z autové lajny vbíhá za obranu hráč, dostává krásnou českou uličku a Rybář loví podruhé míč ze sítě. 2:0.

Po této sprše se hosté opět nějak vzpamatovali. O pět minut později Gonda ukázkově obchází u postranní lajny beka, centruje do vápna, kde se nachází volný Tománek. Krásné zpracování na hrudi a volejem zkouší lobovat brankáře. Bohužel moc síly. Na konci poločasu ještě Sloboda úspěšně obchází 3 obránce, opět z kraje hřiště, dostává se na kraj malého čtverce a střílí. Nepřesně a daleko. Tady měla přijít nahrávka pod sebe. A tak po první půli domácí vedou 2:0 a bašťanům teče do bot.

Na hřiště přicházejí nové síly. Rozhodčí dá pokyn k zahájení hře. Uběhne asi 30 vteřin a čerstvá posila Dudek, na kterého domácí borci zřejmě zapomněli míří sám na brankáře a vstřeluje kontaktní gól. 2:1. V tu chvíli se obraz hry opět změnil a Baška mění útočné duo. Gonda s Křenkem pořádně prohánějí domácí obranu. Jenže to nestačí a něco tomu chybí. Opět dvacet minut písečtí drží nadějný výsledek, když je z toho ve 64. minutě vysvobodí pro Bašku smolný gól. Aut kousek od rohového praporku do pokutového území, tam si hráč udělá kousek místa a nepříliš razantní střelu otírá o jednoho z obránců. Míč přeskakuje bašťanského golmana a je to 3:1.

Baška se ještě snaží,ale psychické síly nejsou na naší straně. O deset minut později je rozhodnuto. Centr z poloviny hřiště nachází schovaného útočníka v šestnáctce a hlavou překonává hostujícího brankáře 4:1. Po pár minutách má i Baška obrovskou šanci když Pokluda centruje do vápna, Horňák vyskakuje a razantní hlavou o kousek mine břevno. Konec zápasu nezaujatého diváka vůbec nenudil. Hra se přelévala nahoru a dolů. Pár minut před závěrečným hvizdem ještě domácí dostali šanci jednoho brejku. Rybář byl tentokrát úspěšný a po zmenšeném střeleckém úhlu, střela končí na tyči. Hned na to na druhé straně bašťanský Horňák upaluje taky na na domácího brankáře, jenže špatné zpracování ve finální chvíli nedává možnost vstřelení branky a golman si naposled připisuje úspěšný zákrok.

A tak tento záchranářský souboj vyzněl lépe pro domácí a to výsledkem, který si nikdo z bašťanů nepřál. Poslední dva zápasy budou nesmírně těžké a ukážou zda najdou hráči v sobě ještě nějakého povzbudivého ducha...doufejme.

Písek vs. Baška 4:1 (2:0)

Sestava Baška: Rybář - Pavliska (82' Faldyna), Pokluda, Gonda (70' Meisner), Snašel - Velička (46' Dudek), Michálek, Tománek, Horňák - Boháč (46' Křenek), Sloboda

Autor branky: 46' Dudek

Trenér: Tomáš Tvrdý