Z Návsí bez bodů

Druhý venkovní zápas Bašky mířil opět do slezského pohraničí a to na jediné hřiště s umělým povrchem. Tímto se vyznačuje obec Návsí. Bašťanští hráči posílení vydřenou výhrou nad Staříčem předvedli během prvních pár minut ofenzivní podívanou. Malé a tvrdé hřiště představovalo pro golmany ohrožení z jakékoliv pozice. A to se během zápasu několikrát potvrdilo. Po úvodním tlaku hostí se již zmiňovanou standartkou připomínají i domácí. Z pravé strany z pohledu domácích přišel do malého vápna nadýchaný centr, útočník si našel volný prostor a tvrdou hlavou umísťuje k tyči. Jenže bašťanská svatyně odolala díky bravurnímu zákroku mladého golmana Bůžka. A tak z úvodních pokusů nic nevzešlo a fotbalistům začal umělý povrch trošku svazovat nohy, více na té hostující straně. Přímé kopy se střídají jak na běžícím pásu. Nebezpečnější jsou domácí, jejichž autorem je hráč s nejnižším těžištěm v okrese tzv. Badžo.

Ve 20. minutě se naskytuje zajímavá příležitost pro Bašku. Díky nedorozumění domácích v útočné fázi a rychlému přenesení hry Bašky, se 3 bašťanští hráči řítí na samotného stopéra. Asi každý v tu chvíli očekával aspoň zakončení. Bohužel provedení této akce se zařadila do složky nepovedených až tristně provedených. A tak jedno známé klasické přísloví říká „nedáš,dostaneš“ . O 3 minuty později centr z půlky našel naběhnutého útočníka za obranou Bašky a hlavičkou lobuje přes našeho brankáře. Domácí vedou 1:0. Již o dvě minuty později zahrává Baška rohový kop. K němu se postavil mladý Šnyta. Prudkým kopem našel Hradilovu hlavu. Bohužel tento pokus skončil jen na tyči domácí branky. Jako by se chtělo potvrdit známé pořekadlo. Ve 30. minutě hostující hráči zazmatkovali uprostřed hřiště,hra se přenesla brejkem do rozhozené bašťanské obrany. Přichází centr zprava na volného hráče a ten již nemá problém trefit poloprázdnou branku. 2:0. Bašce se nedaří kombinovat a tak se snaží hru měnit nakopáváním na útočníky. Zda to bylo účinné na tak malém hřišti si můžou hráči povykládat na tréninku. A ač hřiště vybízí ke střílení na branku snad z jakékoliv pozice, první střelecký pokus diváci viděli až v 33.minutě. Domácí hráč dostává nahrávku proti noze a a nádhernou střelou jen kousek minul vrchní rožek bůžkovy branky. Teď něco ze soudku okresního přeboru. Rozhodčí v „38. minutě“ přerušuje hru a vybízí hráče k občerstvení. Po několikaminutovém občerstvovacím procesu se už nikomu moc nechtělo do pohybu. Přesto ve 46. minutě Baška vybojovala roh. Hráči se chystali na svých pozicích, když tu se ozvala píšťalka sudího a ukončuje k překvapení všech první poločas. Kdybych nebyl autem asi bych se šel uklidnit do místního restauračního zařízení nějakou ostřejší vodou.

Druhý poločas začal tak jako ten první. Bašťanští hráči začali svižně, objevuje se i další střela zpoza hranice pokutového území. Hradil, který dělal problémy místním borcům si zkusil i razantní střelu, kterou golman zajímavě nohama vyráží. Po úvodním tlaku Bašky se připomínají i domácí a to opět z pravé strany trestným kopem. Nadýchaný centr, volný hráč v malém čtverci a razantní hlavička. Říkáte si, že už jste to někde v tomto článku četli? Jako přes kopírák. Bůžek vytahuje další zákrok z říše „Baška ještě žije“. To jakoby nakoplo naše borce a ejhle je jich plné hřiště. Šnyta si na polovičce hřiště naráží, nastartuje své rychlé nohy a peláší si to na branku Návsí. Až na zakončení do ochranné sítě vše skvělé. Baška se hrne dopředu, ale jakoby zapomněla na zadní vrátka. V 58. minutě po ztrátě míče v útočné fázi se rychle hra přenesla na bašťanskou polovinu, útočník převzal kulatý nesmysl a zamířil si to sám na branku hostí. Za ním se vydal Gonda, který ho dostihl až v pokutovém území. Nutno napsat, že ač přes opatrné počínání Gondy, domácí hráč se šikovně otočil a penaltové neštěstí bylo na světě. Radost domácích však ale pokazil mladý golman Bašky, který vystihl směr nařízené penalty a opět zachraňuje před asi definitivní pohromou. Hralo se docela svižně nahoru a dolů a síly tak trochu ubývaly na obou stranách. V 69. minutě i Baška kope přímý kop z nebezpečné vzdálenosti. Gonda se rozbíhá a tvrdou umístěnou střelou k tyči překonává brankáře. Bohužel dobře postavený obránce nastavuje hlavu a zachraňuje domácí. 72. minuta vykřesala naději. Horňák z poloviny hřiště dlouhým pasem nachází Hradila. Ten mazacky nikým neatakován rozvlňuje síť. 1:2. Baška tlačí na pilu a snaží se o vyrovnání. V 80.minutě Horňák rozkmitá své dlouhé nohy i s míčem a upaluje po celé délce hřiště. Ze zakončení vybojoval však jen roh. Opět nebezpečná situace a hlavička kousek vedle tyčky. Deset minut před koncem přichází nepříjemná situace pro Bašku. Korbáš atakuje domácího obránce více než nefotbalovým zákrokem a zaslouženě vidí červenou kartu. Naštěstí se hráči nic nestalo a mohl pokračovat v zápase. I omluva Korbáše byla přijata. Pár minut před koncem přichází další rána a to v podání inkasovaného třetího gólu. Rohový kop domácích nestandartně vrchem, ale po zemi na první tyč. Míč prochází do skrumáže v malém čtverci. Bůžek skáče po míči aby ho přikryl, ale výsledkem jsou málem ukopnuté prsty, kdy útočník kopl do míče i s rukama našeho brankáře. Míč se tak uvolnil mimo skrumáž a další hráč v leže jen posunul za brankovou čáru. 1:3. Baška ještě v závěrečných minutách přebírá iniciativu. Výsledkem je snížení skóre na 2:3 v 91. minutě. Nakopnutý míč do šestnáctky domácích udělá chaoz v obraně. Nejlépe se zorientoval Meisner a prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Bohužel na více se už bašťanští hráči nezmohli a tak v Návsí nechávají všechny body. O to je to nepříjemnější, že další zápas je čeká lídr tabulky z Hukvald. Přesto budu doufat, že bojovný výkon se Staříčem, nepříjemný zápas na umělce se ukáže jako pozitivum a hráči předvedou, že se nevzdají bez boje.

Návsí vs. Baška 3:2 (2:0)

Sestava Baška: Bůžek - Snášel, Gonda, Horňák, Velička - Hradil, Šnyta, Michálek, Meisner - Dudek, Brabec (63' Korbáš)

Branky Bašky: 72' Meisner, 90' Hradil

Trenér: Michal Pokluda