TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Wow, ty nervy za to stály

Vážení, vzpomenete si na legendární zápas naší reprezentace s výběrem Nizozemí na Mistrovství Evropy v roce 2004? Nechci přehánět, ale díky houževnatosti týmu a uspokojení holanďanů tehdá Nedvěd a spol. otočili ztracený zápas. A to samé se podařilo v sobotu také Bašce. Ale postupně.

Hosté z Mostů u Jablunkova přijeli do nešeho areálu obhájovat bodový náskok druhého místa tabulky. Přestože si na začátku utkání hosté vybojovali územní převahu, která vyústila v sérii rohů, paradoxně to byla Baška, která si vybojovala první vážnější situaci před bránou soupeře. Konkrétně rychlonohý Sloboda, který jako první doběhl vysunutý míč Vavrince, ale k zakončení do prázdné brány mu již chyběl potřebný klid. Vypadalo to jako ojedinělý výpad, ale hned po minutě se Baška dostala do vedení. Opět po rychlém protiútoku se v šestnáctce k míči dostal domácí útočník Meisner, který prodloužil míč na Vavrince a ten hlavou otevírá skóre utkání. Jakoby to nebylo málo. Ihned po rozehrávce se bašťanští dostávají do další slibné šance opět po ose Meisner - Vavrinec. Druhý jmenovaný však tentokrát nenašel tu správnou střeleckou mušku. Radost domácích fanoušků mohla naplno vypuknout v minutě 13'. To Gonda z přímého kopu trefuje břevno mosteckých. No a do čtveřice v minutě 18' pak Vavrinec z přímého kopu z poza šestnáctky těsně přestřeluje. A tímto pokusem se Baška začíná vytrácet ze hřiště. První vážnou situaci před domácí brankou vyřeší výborným zákrokem Kimla, který v 21 minutě nohou vyráží nepříjemnou přízemní střelu hostujícího útočníka na roh. Po jeho rozehrání se pokračuje jako přes kopírák a od srovnání nás zachraňuje tyč. Hosté jsou při chuti a série rohů Bašku dostává pod trvající tlak. Naštěstí bez gólové tečky. Z pod tlaku jsme se alespoň na chvíli vymanili po rychlém kontru a přímém kopu, kterým Hradil opět trefuje břevno hostující branky. Nedáš dostaneš. Podobná situace na druhé straně, 32 minuta a přímý kop, který se po dvou odražení dostává k hostujícímu útočníkovi a ten z malého čtverce nedává Kimlovi šanci. Hosty vyrovnání uspokojilo a Bašce sebralo další vítr z plachet. Poslední desetiminutovka první půle je tak oboustranně kostrbatá, plná nepřesností a nedorozumnění.

Po přestávce obě družstava pokračují stejně křečovitým stylem. V 50 minutě špatnou rozehrávkou nabízí hosté Bašce brajkovou situaci, kterou Vavrinec zakončí opět do tyče. V té době tak na orazítkování brankové konstrukce vedeme již 3:1. Super, ale skóre je stále nerozhodné, což se mění o pět minut později. Jenže v náš neprospěch a to když hostující hráč po rychlé útočné situaci se nechá doběhnout rychlejším Slobodou a souboj neustojí. Bohužel pro Bašku si takto hostující útočník vymodlil výhodu exekuce pokutového kopu. Ten mostečtí proměňují. Jakoby toho bylo málo, následné protesty Hradila nás dostávájí do deseti. Hosté jsou opět jako by uspokojení laciným vedením a dlouhé minuty se snaží držet míč na kopačkách. Pro domácí fanoušky je tato pasáž hodně frustrující, ale. Dvacet minut před koncem se protlačil Gonda přes obránce a od brankové čáry zpětnou přihrávkou nachází nabíhajícího Slobodu a ten střelou do protipohybu brankáře srovnává stav utkání. To Bašce vlévá optimismus do žil, který se však mohl nevyplatit. Naštěstí Kimla v domácí bráně vytáhl další výborný zákrok zachraňující náš tým. Hosté tímto nebezpečným pokusem vyklízejí pozice a bašťanští v deseti přebírají otěže zápasu. Deset minut před koncem se dostává Horňák po individuálním průniku ke střele, ale ta končí hodně nad. O dvě minuty později opět Horňák zatahuje míč k lajně a načechraným centrem vybízí Gondu k vítězné brance. Jeho hlavička však trefuje výborně postaveného hostujícího brankáře. Gonda si zpravuje chuť jen a dvě minuty později. Po mírném tlaku kopeme přímý volný kop z 30 metrů a Gonda výstavní střelou do šibenice nedává brankáři Mostů šanci. Nadšení diváků i hráčů nebere konce, obrat je 85 minutě tedy dokonán. Poslední pětiminutovka zápasu se odehrává v bezpečné vzdálenosti od branky Bašky. Nadšení domácích vygradovalo v poslední minutě utkání, kdy hosté z ojedinělého brejku sice již překonali vyběhnuvšího Kimlu z brány, ale Podžorný stihl na poslední chvíli odkopnout míč z nohy útočícího hráče do bezpečí.

Co napsat závěrem? Toto byl zápas, který mají fanoušci rádi. V 70 minutě by na naše kluky vsadil jen velký snílek. Bojovnost bašťanských a uspokojení hostí však tomu chtělo jinak. Na tyčky jsme vyhráli 3:1. Na hráče v poli jsme prohráli 10:11. Na bojovnost a konečné skóre jsme vyhráli 3:2. A to se počítá.

Baška vs. Mosty 3:2 (1:1)

sestava Baška: Kimla - Snašel, Halama, Horňák - Sloboda, Tománek, Vavrinec (60' Dudek), Hradil, Gonda - Podžorný (89' Boháč M.), Meisner (82' Bukovjan)

góly Baška: Vavrinec, Sloboda, Gonda

trenér: Michal Pokluda