TJ Sokol Baška

oddíl kopané

Desetiminutový výprask

Dlouhé zimní večery jsou pryč a skončila i nenáviděná zimní příprava. Koncem března jsme se dočkali prvních teplých a slunečných dnů a startu soutěžních utkání.

Velikonoční neděle byla také pro bašťanské hráče prvním ostrým startem do jarních odvetných soubojů. Naším mužům byl hned na úvod vylosován nepříjemný soupeř ze slezského Bukovce. Po příjezdu do této příhraniční vesnice nic nenasvědčovalo, že by se zde měl hrát nějaký zápas. Na ulicích ani živáčka, hráči, pořadatelé nikde, branky bez sítí. Jen hřiště bylo poválcované a na místní poměry (co mě paměť neklame) snad poprvé krásně měkoučké. I když vlnité. Tomuhle se vždy říkávalo tzv. klid před bouří. Necelou hodinu před výkopem naběhli místní hráči a začali si sami věšet síta a chystat vše potřebné k zápasu. To jsem koukal. V 15h už ale bylo vše připraveno a rozhodčí mohl fouknout poprvé do píšťalky.

Malé, kluzké, vlnovité hřiště dělalo ze začátku problém oběma mužstvům jak v pohybu tak v rozehrávce, ale místní hráči věděli jak tyto nedostatky obelstít. Když to nešlo po zemi (i když se o to sem tam někdo pokusil), začali hrát vrchem. A když se dostal míč na zem, okamžitě z jakékoliv pozice stříleli po brance. Jejich snaha vyústila k úvodnímu gólu, to když v 8. minutě se po nepřesnostech dostal k míči domácí hráč. Udělal 2, 3 kroky směrem k šestnáctce a přesnou ranou k protější tyči překonal marně se natahujícího Bůžka v bráně (1:0). Po čtvrthodině hry přišel krásný fotbalový moment. Podobná situace jako při úvodním gólu. Domácí útočník se ujímá míče, okamžitě se otáčí k bráně a střílí na vzdálenější tyč. Jenže tentokrát bašťanský golman vytahuje z rukávu obří skok a vyráží střelu na roh. V 18.minutě přišel světlý okamžik pro Bašku. Faul na polovině hřiště rozehral dlouhým nákopem Minarčík. Za obranu zaběhl Horňák a z prvé centruje do malého vápna na volného Hradila. Ten nekompromisně srovnává na 1:1. Na nerovném hřišti se moc fotbalovosti neočekávalo. Přesto postupem času se domácí subtilní záložníci stále více snažili hostující obranu překonávat po zemi. A když to nešlo, následovala střela odevšad.V tomto ohledu domácí hráči jasně přehrávali Bašku. Důraz do balonu a okamžitě střela. Hráči Bašky se stále snažili něco zkoušet a věřili, že hra po zemi přinese kýžený úspěch. Málem se i vyplatilo. A to když si Dudek narazil na kraji hřiště, posunul si míč před sebe mezi stojící obránce, ale míč už nedoběhl. Jeden z obránců ho skluzem nekompromisně zastavil. Podle mě jediná slabší chvíle sudího. K překvapení všech totiž vyrukoval jen se žlutou kartou. Konec první půle přinesl také střelecký pokus Bašky, kdy Sloboda dostal nahrávku do rohu šestnáctky a krásnou střelou, která mířila do horníhu rohu branky, protáhl domácího brankáře.V tu chvíli se na vývoj zápasu koukalo relativně dobře.Jenže.

Tomu, co přišlo po poločase se nedá nazvat jinak, než velikonoční výprask!!! 10-ti minutovka hrůzy, kterou by nevymyslel ani sám mistr hororu, Alfred Hitchcock. 3, 6 a 10 minuta vše jak přes kopírák. Třetí minuta roh, volný hráč v malém vápně si zpracoval a propálil všechny bašťanské kuželky. 6 minuta obránci nezaregistrovali volného hráče u rohového praporku. Ten dostal přihrávku, odcentroval do malého vápna a volný hráč nedal šanci Bůžkovi. 10 minuta, nedorozumění obránců u kraje šestnáctky, následoval centr do malého vápna a volný hráč vstřelil čtvrtou branku Bukovce. Smršť domácích v úvodu druhé půle totálně zmrazila nohy bašťanským hráčům. Aby toho nebylo málo, to si ještě jeden z místních borců řekl, že ukáže všem jak je fotbal někdy jednoduchý.Po špatné rozehrávce hostí se dostal k míči a zhruba z třiceti metrů vypálil projektil,který málem zlomil břevno. Do konce sice bylo daleko, ale opaření hráči Bašky se na nic nezmohli a domácím stačilo sem tam udržet míč na svých kopačkách. V jednom případě, v 78. minutě se jim to však nepodařilo. Nepříliš razantní střela či centr prohopsal celým pokutovým územím domácích. Golman jen reflexivně nohou posunul vedle sebe. Tam se nevídaně zjevili dva Bašťané a první z nich, Dudek, snižuje na 4:2. K druhé půli není více co napsat....snad jen, že jsme v Bukovci udělali domácím hezké Velikonoce.

Bukovec vs. Baška 4:2 (1:1)

sestava Baška: Bůžek - Halama, Minarčík, Horňák, Snašel - Sloboda, Bukovjan (62' Meisner), Dudek, Gonda - Hradil (78' Podžorný), Vavrinec

autoři branek Bašky: Hradil, Dudek

trenér: M. Pokluda